1.511 нови случаи на COVID-19, 32 починати

Во последните 24 часа се направени 4.445 тестирања, а регистрирани се 1.511 нови случаи на COVID-19.

Во:

-Скопје 654

-Куманово 116

-Битола 86

-Велес 68

-Прилеп 64

-Тетово 56

-Гостивар 55

-Кавадарци, Штип и Охрид по 44

-Струмица 38

-Гевгелија 35

-Кичево 25

-Неготино 22

-Кочани и Радовиш по 15

-Пробиштип 14

-Струга, Свети Николе, Дебар, Берово и Виница по 11

-Валандово 10

-Крива Паланка и Ресен по 9

-Богданци 7

-Македонска Каменица 5

-Кратово и Македонски Брод по 4

-Пехчево и Дојран по 3

-Делчево, Крушево и Демир Капија по 2

-Демир Хисар 1

Пријавени се вкупно 32 починати лица: 13 од Скопје (84г, 83г, 77г, 75г, 73г, 68г, 66г, 64г, 63г, 63г, 51г ,42г и 41г), по 2 пациенти од Прилеп (79г и 68г), Куманово (70г и 61г), Гостивар (72г и 69г), Кавадарци (88г и 49г), Штип (84г и 79г), Струмица (86г и 80г) и Неготино (81г и 67г), а по еден пациент е пријавен од Велес (70г), Охрид (79г), Струга (72г), Гевгелија (58г) и Делчево (33г).

Регистрирани се 587 оздравени пациенти од:

-Скопје 316

-Прилеп 31

-Куманово 26

-Велес 23

-Тетово 22

-Кавадарци и Битола по 18

-Гостивар 17

-Неготино 14

-Штип, Струмица и Гевгелија по 13

-Крива Паланка 8

-Берово и Крушево по 6

-Кочани, Кичево, Ресен и Пробиштип по 5

-Свети Николе, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод по 3

-Охрид, Радовиш, Виница, Валандово и Демир Капија по 2

-Делчево 1

Досега во земјата се направени вкупно 625.255 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 130.022, бројката на оздравени пациенти е 106.979, на починати е 3.781, а бројот на активни случаи изнесува 19.262.

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Македонија

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Read more

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Read more

Левица: Минирањата на Бехтел и ЕНКА оштетија црква од XIX век

Read more

Милошоски: Во новата влада најверојатно ВМРО-ДПМНЕ, ВРЕДИ и ЗНАМ

Read more
 

Вести

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Драмскиот театар Скопје гостува на фестивалот РУТА во Сараево

Читај повеќе

И Русија е за независна Палестина

Читај повеќе

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Читај повеќе

Им ветувал виза за странска земја: Измамник од Скопје земал по 1.000 евра од лице

Читај повеќе

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Читај повеќе

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Читај повеќе

Биљана Стојановска ќе ја промовира третата книга поезија „Додека спиеш“

Читај повеќе

Радев: Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, очекуваме промена на реториката и крај на јазикот на омраза

Читај повеќе