29 години од смртта на Блаже Конески: Јазикот е нашата единствена целосна татковина

На денешен ден, пред 29 години, во Скопје почина академик Блаже Конески, еден од најистакнатите македонски културни дејци, писател, врвен поет и научник.

Конески бил првиот претседател на Друштвото на писатели на Македонија, прв претседател на Македонската академија на науките и уметностите, почесен доктор на Чикашкиот универзитет и на Универзитетот во Врацлав.

Негова прва книга, поемата „Мостот“, ја објавил непосредно по војната во 1945 година, а потоа ги објавил делата „Земја и љубовта“, „Песни“, „Везилка“, „Лозје“, „Записи“, „Стари и нови песни“, „Чешмите“, „Послание“, „Светото на песната и легендата“ и други. Автор е на повеќе значајни трудови, меѓу кои и на „Граматика на македонскиот јазик“, „Историја на македонскиот јазик“, „Македонскиот јазик во развојот на словенските литературни јазици и јазикот на македонската поезија“.

Споменик на Конески во Прилеп / Фото: МИА
Споменик на Блаже Конески во Прилеп / Фото: МИА

Во македонската современа општествена стварност, во смисла на одбрана на македонската држава и македонскиот јазик, како темели на македонскиот национален и историски идентитет е позната неговата максима: „Јазикот е нашата единствена целосна татковина“.

Покрај другите награди, добитник е на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата во 1981 година. 

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Култура

Денови на канадска литература во ДПМ

Read more

Кино концерт на Европскиот креативен оркестар на ФАМЕ’С и диригентот Оливие Дежур

Read more

Театарската претстава „Синиот портокал“ на 8 февруари во Јавна соба

Read more

Во сабота по 11-ти пат Земјотрес во скопски МКЦ

Read more
 

Вести

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Читај повеќе

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Читај повеќе

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Читај повеќе

Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Читај повеќе