Ако сте пушач, овие 3 намирници ќе ви помогнат да ги исчистите белите дробови

Најдобрата опција е да престанете со пушење, но доколку сè уште не сте подготвени да го сторите тоа, тогаш треба да внимавате на вашата исхрана за да го подобрите здравјето на белите дробови.

Во неодамнешното истражување учествувале 680 луѓе: пушачи, непушачи и луѓе кои неодамна престанале да пушат. Тие требало да одговорат на прашања поврзани со нивната исхрана и требало да направат тест кој го мери функционирањето на белите дробови. Го повториле тестот 10 години подоцна.

Истражувачите дошле до заклучок дека поранешните пушачи го подобриле здравјето на белите дробови со тоа што консумирале банани, јаболка и домати.

Ова е од исклучителна важност бидејќи стареењето и пушењето се најголема причина за намалување на функцијата на белите дробови. Овие намирници содржат антиоксиданти кои го намалуваат воспалението на белите дробови и го подобруваат нивното функционирање.

Втората група на антиоксиданти се нарекуваат флавоноиди и имаат важна улога за белите дробови. Овие состојки се наоѓаат во голем број овошје и зеленчук.

Овие намирници го обновуваат оштетеното ткиво во белите дробови кое настанува поради долгогодишното пушење.

Со откажување од пушењето се намалува ризикот од добивање рак на белите дробови за 52 отсто.

реклама

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more

Здравје

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Read more

Неколку причини зошто треба редовно да јадете лешници

Read more

Пет трикови за зима без настинки

Read more

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more
 

Магазин

  • filter

Пештера Убавица: Заспаната убавица во средиштето на планината Буковиќ се разбуди

Читај повеќе

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Читај повеќе

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Читај повеќе

Вкусен колач од само 4 состојки

Читај повеќе

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Читај повеќе

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Читај повеќе

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Читај повеќе