Американски генерал предупредува: Кина развива способности за напад на Тајван

Американскиот генерал Марк Мајли изјави дека САД внимателно ја следат ситуацијата во Пацификот, особено во контекст на можен кинески напад на Тајван.

Во интервју за BBC, Мајли рече дека Кина јасно развива способности кои би служеле за организирање напад на Тајван во одредено време.

„Во однос на ударните способности, мислам дека Кина ги развива. Претседателот Си Ѓинпинг на конференции зборуваше за тоа дека Кинеската Народноослободителна Армија развива способности за напад во некој момент. Дали ќе го направат тоа или не е политички избор кој ќе се заснова на тоа како Кинезите ги гледаат придобивките од таквиот чин во тоа време“, рече Мајли.

Сепак, и покрај бројните активности и провокации, американскиот генерал е на мислење дека нападот нема да биде извршен во блиска иднина.

„Во овој момент нема индикации или предупредувања за нешто неизбежно, но повторно, ние ја следиме ситуацијата многу, многу внимателно“, рече американскиот генерал.

Кога станува збор за размислувањата во Кина за можен напад на Тајван, многу аналитичари сметаат дека можностите за напад во овој момент се мали.

„Пекинг признава дека таквиот потег би бил премногу скап и катастрофален, не само за Кина, туку и за целиот свет. Конзистентниот став на Кина би бил да бара мирно обединување со Тајван и ќе дејствува само ако се соочи со провокација“, пишува BBC.

Единствениот поттик за војна веројатно би бил потег со кој Тајван официјално ќе прогласи независност од Кина.

„Ова е нешто што претседателот на Тајван Цаи Инг-вен го избегнува, но инсистира да зборува за Тајван како суверена држава“, се истакнува во анализата.

Ситуацијата речиси ескалира на крајот на минатата година кога Кина испрати рекорден број борбени авиони во она што Тајван го смета за своја одбранбена операција.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Свет

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Read more

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Read more

Нетанјаху тврди дека Хамас уништил поголем план на Иран: Едноставно пукаа пред време

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more
 

Вести

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе