САД Кина

Трамп призна дека има сметка во кинеска банка

Американскиот претседател Доналд Трамп призна дека има сметка во кинеска банка, објави Њујорк Тајмс.
Read more

Помпео: Постои шанса Русија да се вклучи во борбата против Кина

Американскиот државен секретар Мајк Помпео верува дека постои шанса Русија да се вклучи во американската политика насочена против Кина.
Read more

Huawei и ZTE официјално прогласени за закана по националната безбедност на САД

Американската Федерална комисија за комуникации (ФЦЦ) официјално ги прогласи кинеските компании Huawei и ZTE за „закана по националната безбедност“.
Read more

Помпео: САД и ЕУ мораат заеднички да ѝ се спротивстават на Кина

САД и Европската унија мораат заеднички да ја разберат Кина за да можат да ѝ се спротивстават, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео, нарекувајќи ја Кина закана, па дури и обвинувајќи ја за кражба на европската интелект
Read more

Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го народот да дише

Кина и Иран денеска го осудија расизмот и полициската бруталност во САД.
Read more

Советник на Трамп: Кина испраќала туристи да го шират COVID-19 по светот

Советникот за економија на американскиот претседател Доналд Трамп, Питер Наваро ја обвини Кина дека два месеца го криела новиот коронавирус од светот, како и дека испраќала туристи од Вухан ширум светот за ширење на вирусот.
Read more
реклама

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more