САД Кина

Монтана е првата американска држава што го забрани TikTok

Гувернерот на американската сојузна држава Монтана, Грег Џианфортеј, потпиша нацрт-закон за забрана на активностите на кинеската компанија TikTok во државата и со тоа Монтана официјално стана првата американска сојузна држава што ја забран
Read more

Кина гради нова база на Антарктикот, тврдат Американците

Кина гради база на Антарктикот која може да се користи не само за научни, туку и за воени цели, предупредува група експерти од Центарот за стратешки и меѓународни студии (CSIS) во Вашингтон.
Read more

Американски разурнувач нелегално влегол во водите на Јужното Кинеско Море

Кинеската војска денеска соопшти дека забележала и придружувала американски разурнувач кој нелегално влегол во водите околу Парацелските Острови во Јужното Кинеско Море.
Read more

Ходорковски: Ќе избие војна меѓу Америка и Кина ако Украина загуби

Војна меѓу САД и Кина за Тајван е неизбежна доколку Русија ја добие војната со Украина, предупреди рускиот бизнисмен во егзил и критичар на Путин, Михаил Ходорковски.
Read more

Соборениот кинески балон бил насочен кон Хаваи, но излетал од курсот

Американски претставници веруваат дека кинескиот балон што беше соборен откако прелета над континенталниот дел на САД првично бил на траекторија што би го однела над Гуам и Хаваи, но ветровите го однеле од курсот.
Read more

Американска војска: Извлечени од океанот сензорите од кинескиот балон

Сензори од наводниот кинески шпионски балон соборен над САД се пронајдени од Атлантскиот Океан, соопшти американската војска.
Read more
play_arrow

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Кина ги критикуваше САД и предупреди на „акција“ откако американската војска собори наводен кинески шпионски балон во близина
Read more

Пентагон потврди дека кинескиот балон бил соборен во водите кај Јужна Каролина

Американски борбен авион од типот F-22 го собори кинескиот балон што неколку дена леташе над САД и неприфатливо го наруши американскиот суверенитет, синоќа соопшти Министерството за одбрана на САД.
Read more

Тајните служби ФБИ и МИ5 предупредуваат на огромна закана од Кина

Шефовите на ФБИ и МИ5 предупредија на порастот на кинеската економска шпионажа на Запад во реткото заедничко обраќање во центарот на британското разузнавање во Лондон, додека Пекинг ги отфрли обвинувањата како не
Read more

Американски генерал предупредува: Кина развива способности за напад на Тајван

Американскиот генерал Марк Мајли изјави дека САД внимателно ја следат ситуацијата во Пацификот, особено во контекст на можен кинески напад на Тајван.
Read more

Кинески научници тврдат: COVID-19 се појавил во САД пред Вухан

Со помош на математички модели, четворица кинески научници тврдат дека првиот случај на новиот коронавирус се појавил многу пред експлозијата во Вухан, односно помеѓу април и ноември 2019 година и тоа во североисточниот дел на САД.
Read more

Бајден ја прошири „црната листа“

Американскиот претседател Џо Бајден ги заостри ограничувањата кон кинеските компании наводно поврзани со кинеската војска и вчера потпиша одлука со која им се забранува на Американците да купуваат или продаваат ха
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more