Арогантните луѓе имаат една заедничка работа – типот на родителско воспитување

Иако огромното мнозинство луѓе веруваат дека арогантните луѓе израснале во семејство каде што секогаш им било удоволувано, биле ставани на пиедестал во детството и им биле исполнувани сите желби, психолозите објаснуваат дека вистината е всушност сосема поинаква.

Всушност, многу студии покажаа дека егоцентричноста на една личност често се поврзува со запоставување и емоционална или физичка злоупотреба.

Овие луѓе пораснале во семејства каде што нивните родители следеле рамнодушен или занемарен стил на воспитување кој првенствено подразбира недостаток на граници и емоционално студенило.

Родителите кои го користат овој родителски стил не поставуваат граници за своите деца, имаат мала или никаква контрола врз нивното однесување, а исто така се емоционално ладни бидејќи не покажуваат чувства.

Со оглед на тоа што никој никогаш не се грижел за нивните потреби, овие луѓе развиле високо адаптивна способност да ги сокријат сопствените емоции. За жал, иако ваквото однесување им било многу здраво кога биле деца бидејќи ги заштитило од можни разочарувања и им давало одредена самодоверба, тоа може да биде голем проблем во нивната зрелост.

Освен што личноста е арогантна и затворена, таа не е способна да покажува емоции кон другите луѓе, најчесто партнерите. Како што објаснуваат експертите, вистинската интимност и безусловната љубов бараат доверба и ранливост, нешто што овие поединци го имаат многу малку или воопшто го немаат.

Покрај ароганцијата, децата кои растат со родители кои следат рамнодушен стил на воспитување често се многу непослушни, имаат ниска самодоверба, склони се на деликвентно однесување и често го менуваат расположението. Исто така, студиите покажуваат дека овие деца се исто така склони кон развој на анксиозност и депресија, особено во подоцнежниот живот.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Живот

Реченици кои токсичните родители најчесто им ги кажуваат на нивните деца

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе