Артина со 23 години е најмладата пратеничка во новиот собраниски состав

Сто и седумнаесет од вкупно 120 пратеници присуствуваа денеска на конститутивната седница на десеттиот парламентарен состав, која се одржа во салата Голема купола согласно здравствените протоколи за заштита од ширење на COVID-19.

Верификационата комисија, со која претседаваше пратеничката од редовите на СДСМ, Јагода Шахпаска го разгледа Извештајот на Државната изборна комисија од спроведените предвремени избори, одржани на 15 јули 2020 година и му предложи на Собранието да ги верификува мандатите на 120  пратеници во новиот парламентарен состав.

На изборите кои се одржаа на 15 јули коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ освои 46 пратеници, коалицијата „За обнова на Македонија“ на ВМРО-ДПМНЕ – 44, ДУИ – 15, коалицијата на Алијанса на Албанците и Алтернатива – 12, Левица – два и ДПА – еден мандат.

Во пратеничките клупи во десеттиот парламентарен состав од редовите на коалицијата „Можеме“ ќе седнат Никола Димитров, Мила Царовска, Дамјан Манчевски,  Моника Зајкова,  Дарко Каевски, Горан Мисовски, Кастриот Реџепи, Марија Георгиевска, Оливер Спасовски, Сања Лукаревска, Мухамед Зеќири, Даниела Маркоска, Мартин Костовски, Љатифе Шиковска, Бастри Бајрами, Љупчо Николовски, Јагода Шахпаска, Сашко Николов, Маја Морачанин, Ненад Коциќ, Соња Михаиловска, Љупчо Балкоски, Марија Ангелова, Илија Николовски, Зоран Заев, Соња Мираковска, Миле Талевски, Даниела Колева, Панчо Минов, Марија Костадинова, Костадин Костадинов, Лолита Ристова, Павле Трајанов, Коле Чаракчиев, Радмила Шекеринска-Јанковска, Јован Митрески, Бисера Костадиновска Стојчевска, Лазе Таневски, Бети Рабаџиевска Наумовска, Енес Ибрахим, Боби Мојсоски, Жаклина Лазаревска, Биљал Касами, Фаница Николоска, Бејџан Иљас, Фадил Зендели.

Од редовите на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ пратенички функции добија  Гордана Сиљановска-Давкова, Тимчо Муцунски, Синиша Стојаноски, Бети Стаменкоска-Трајкоска, Љупчо Димовски, Љупчо Пренџов, Велика Стојкова-Серафимовска, Владо Мисајловски, Рашела Мизрахи, Бране Петрушевски, Иван Стоилковиќ, Жаклина Пешевска, Дарко Костовски, Бојан Стојаноски, Игор Јанушев, Иван Јорданов, Благица Ласовска, Иванка Василевска, Стојан Миланов, Игор Здравковски, Миле Лефков, Никола Мицевски, Даниела Христова, Марија Петрушевска, Александар Николоски, Ане Лашкоска, Дајанчо Ефтимов, Ели Панова, Зоранчо Јованчев, Петар Ристески, Здравко Трајанов, Ангелинка Петкова, Златко Пенков, Јадранка Поцкова, Игор Дурловски, Антонијо Милошоски, Силвана Ангелевска, Кирил Пецаков, Јован Јаулески, Олга Лозановска, Ѓорѓија Сајкоски, Лидија Петкоска, Дафина Стојаноска, Александар Велјановски.

Од редовите на ДУИ во новиот собраниски состав влегоа Изет Меџити, Арбен Зибери, Арбер Адеми, Берат Ајдари, Мерита Колчи-Коџаџику,Талат Џафери, Исмаил Јахоски, Арбана Пашоли, Али Ахмети, Фљорин Бесими, Арта Билали-Зендели, Насер Нуредини, Бајрам Реџепи, Вјолца Адеми, Бајрам Кадрија.

Алијаса за Албанците и Алтернатива добија 12 мандати, а во пратеничките клупи ќе седнат Скендер Реџепи, Абдула Салиу, Африм Гаши, Елми Азири, Сафије Садики Шаини, Сурија Рашиди, Зиадин Села,  Атнан Незири, Илире Даути, Хусни Исмаили, Халил Снопче, Артина Ќазими.

Од редовите на Левица во собранискиот состав влегоа Димитар Апасиев и Борислав Крмов. ДПА во десеттиот собраниски состав има еден пратеник, лидерот Мендух Тачи.

Четириесет и три жени освоија мандати во овој пратенички состав, додека 77 пратеници се мажи.

Највозрасниот пратеник, 72-годишниот Илија Николовски, е пензиониран генерал, а најмладиот, 23-годишната Артина Ќазими е студентка. Двајца пратеници се со средно образование. Просечната возраст на овој пратенички состав е 45 години.

„23-годишната студентка Артина Ќазими од гостиварски Добри Дол, кандидатка на Алијанса за Албанците и Алтернатива е најмладата пратеничка во новиот собраниски состав и една од 43-те жени кои добија мандати на парламентарните избори. Иако партиите најавуваа родово порамноправен законодавен дом, овој пратенички состав има две жени помалку од претходниот состав и има 36 отсто женски пратеници“, објави МКД.мк.

„Овие 36 отсто се на границата на законското ограничување според кое, на кандидатските листи мора да има една третина жени.

Што се однесува до возраста на пратениците, дури 16 од новите народни избраници се на возраст од 23 до 35 години. По Ќазими, најмладите се Бојан Стојаноски (28) од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Моника Зајкова (29) од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ и Јован Јаулески (29) од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата“.

Две од четирите точки поминаа на денешната конститутивна седница, а трета и четврта точка на оваа конститутивна седница се избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата на Собранието и избор на претседател на Собранието на Република Северна Македонија, но по овие точки, според најавата на Џафери, ќе се расправа кога ќе се создадат услови за тоа.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Македонија

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Read more

Променливо облачно со ветер и повремен дожд

Read more

Вести

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Читај повеќе

Регистрирани 533 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Читај повеќе

Над 30 милиони луѓе низ светот заразени со коронавирусот

Читај повеќе

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Читај повеќе

Навални номиниран за Нобелова награда за мир

Читај повеќе

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Читај повеќе
  • play_arrow

Москва погодена од ураган

Читај повеќе