Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Австралиските власти имаат намера да ги отстранат сите камери за надзор од кинеско производство од нивните одбранбени објекти, поради загриженоста за националната безбедност.

Веста доаѓа откако беше откриено дека владините објекти користат повеќе од 900 парчиња опрема за надзор направена од кинеските компании Hikvision и Dahua.

Велика Британија и САД направија сличен потег минатата година, велејќи дека кинеската влада може да има пристап до податоците на уредот.

Од компанијата Hikvision тврдат дека стравот е неоснован, додека Dahua уште не се огласила.

Кинеските камери за надзор ги користат повеќе од 200 австралиски владини објекти и речиси во секое министерство, вклучително и за надворешни работи и канцеларијата на јавниот обвинител. Најмалку една камера е пронајдена во Министерството за одбрана, но засега не е познат вкупниот број на камери лоцирани на локации поврзани со одбраната.

Министерот за одбрана и вицепремиер Ричард Марлс денеска изјави дека владата ќе пронајде и отстрани камери од која било локација што има некаква врска со одбраната на земјата. Исто така, владата ќе размисли дали е неопходно да се отстранат кинеските камери и од други локации. Министерот за сајбер безбедност Џејмс Патерсон, кој повика на преглед, верува дека сите камери треба да се отстранат.

Сепак, Австралија нема начин да знае дали податоците собрани од камерите се споделуваат со кинеските разузнавачки служби. Сепак, кинескиот закон бара секоја организација и граѓанин да „поддржува, помага и соработува со државната разузнавачка служба“.

Сенаторот Патерсон тврди дека Австралија не треба да ги поддржува Hikvision и Dahua од „морални“ причини бидејќи тие наводно се директно вклучени во кршење на човековите права и масовно следење на Ујгурите во Сиѓијанг.

Од друга страна, Hikvision тврди дека не е во ред да да биде прикажувана како закана за националната безбедност. Компанијата тврди дека не може да пристапи до корисничките снимки и затоа не може да ги пренесе на трети лица.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Свет

Францускиот парламент со големо мнозинство гласаше за нов нуклеарен план

Read more

Институт за војна: Путин не го доби она што го сакаше од кинескиот колега

Read more

Потврдено: Папата Бенедикт бил под истрага како соучесник во сексуална злоупотреба

Read more

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Read more
 

Вести

Францускиот парламент со големо мнозинство гласаше за нов нуклеарен план

Читај повеќе

Институт за војна: Путин не го доби она што го сакаше од кинескиот колега

Читај повеќе

Американскиот долар ослабе во однос на еврото

Читај повеќе

Потврдено: Папата Бенедикт бил под истрага како соучесник во сексуална злоупотреба

Читај повеќе

Променливо облачно со умерен ветер

Читај повеќе

Груби: Работиме на тоа цело ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставни измени

Читај повеќе

Ќе се основа национална установа Оркестар за џез музика во Скопје

Читај повеќе

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе