Австралија ќе ја тргне покојната кралица Елизабета од банкнотата од 5 долари

Австралија ќе ја замени својата банкнота од 5 австралиски долари на која е портрет на кралицата Елизабета II со нов дизајн што ќе ја одразува и почитува историјата на домородната култура на континентот, соопшти Националната банка на земјата.

Одлуката уследи по консултациите со федералната влада, која ја поддржува промената, се вели во соопштението.

Австралиските власти по смртта на Елизабета II соопштија дека ликот на кралот Чарлс III нема автоматски да го замени ликот на починатата британска кралица на банкнотата од 5 долари и оти може да биде заменет со австралиски мотиви.

Додаваат дека од другата страна на банкнотата, како и досега, ќе има слика од парламентот.

Банкнотата од 5 австралиски долари е единствената банкнота во земјата што го носи ликот на кралицата.

На австралиските монети мора да стои ликот на британскиот монарх, а на новите монети ќе биде ликот на кралот Чарлс Трети. 

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Свет

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Read more

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Read more

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Read more
 

Вести

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Читај повеќе

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе