Берни Сандерс се откажа од претседателската трка

Од изборниот штаб на Берни Сандерс денеска соопштија дека сенаторот од Вермонт ја заврши кампањата за претседателска номинација од Демократската партија на изборите годинава во ноември.

Како што укажаа од штабот, Сандерс ова го одлучил денеска на телеконференција со своите помошници.

Сандерс се обрати до своите поддржувачи со следниве зборови:

-Не можам да продолжам со чиста совест кампања која не можам да ја добијам и која ќе пречи во важната работа што ни претстои.

Изјави дека неговото име ќе стои во избирачките ливчиња и дека сѐ уште ќе собира гласови за делегати, во обид да ја пренесе својата порака и да влијае врз демократската платформа.

-Кампањата е завршена, но нашето движење продолжува, порача Сандерс.

Поради тешката пандемија на коронавирус во САД, кампањите и митинзите на двајцата преостанати кандидати за номинација, поранешниот потпретседател Џо Бајден и Сандерс, се запрени со недели.

Поради карантинот, двајцата се појавуваат мошне ретко на телевизија и се обраќаат во живо на интернет. Се дознава дека Сандерс бил повикан да излезе од кампањата за обединување на Демократската партија со една цел – пораз на актуелниот претседател Доналд Трамп.

Ведаш по изјавата на Сандерс, Бајден се заблагодари на „лидерот“ од Вермонт и ги повика неговите поддржувачи да се придружат.

-Треба да ги заслужам вашите гласови… ве гледам ве слушам и ја разбирам итноста на моментот, се надевам дека ќе се придржите. Добредојдени сте, потребни сте, соопшти Бајден на Twitter.

На веста реагираше и Трамп, кој вината за поразот на Сандерс ја посочи кон сенаторката Елизабет Ворен, која учествуваше во трката за номинација.

-Ако не беше таа, Сандерс ќе победеше на Супервторникот. Ова заврши токму како што сакаа ДНЦ и демократите… напиша Трамп на Twitter.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Свет

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Путин: Искуството за работа од дома ќе биде потребно и по пандемијата

Read more

Еврокомисијата предлага 1.850 милијарди евра за опоравување на економијата

Read more

Повторно протести во Хонгконг, полицијата употреби солзавец

Read more

Вести

Mакедонската еврообврзница издадена на 700 милиони евра со камата од 3,675 отсто

Читај повеќе

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Читај повеќе

Чулев: МВР отвора истраги во кои инволвирани се и функционери

Читај повеќе

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Путин: Искуството за работа од дома ќе биде потребно и по пандемијата

Читај повеќе

Акциите на Renault пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

Читај повеќе

Кривични пријави за наставници од ОУ „Кузман Шапкарев” кои издале лажни свидетелства

Читај повеќе

САД ја предупредија Србија на изборите да нема воени злосторници за кандидати

Читај повеќе

Угостителите во секој момент ги очекуваат протоколите, се надеваат на измени

Читај повеќе