Без инциденти заврши првата Парада на гордоста во Сараево

Во Сараево денеска, без никакви инциденти, заврши првата Парада на гордоста, на која присуствуваа над илјада луѓе.

Членот на Организацискиот комитет на првата Парада на гордоста во БиХ Бранко Ќулибрк изјави дека не постои институционална поддршка за правата на ЛГБТИ- лицата.

– Сè уште немаме закон за истополовно партнерство. На транс-луѓето не им е одобрен пристап до здравствена заштита. Овоа парада треба да послужи како пример за заштита на правата на ЛГБТИ лицата од страна на институциите и се надеваме дека тие нема да останат на ова денеска, рече Кулибрк во обраќањето пред учесниците на поворката. Според него, правото на слобода на изразување е едно од човековите права кое на ЛГБТИ-лицата им е ускратено.

Членката на Организациониот комитет Лејла Хуремовиќ, истакна дека денешната Парада на гордоста „нема да го промени светот и дека има многумина кои дури и денес нема да можат да им кажат на своите најблиски кои се тие навистина“, додавајќи дека таквата парада им дава и на луѓето сила дека можни се промени.

– Гордост. Драги луѓе, многу благодарам што сте тука со нас денеска, повеќе од кога било досега, ние, лезбијките, геј, бисексуалците, транс, интерсексуалци не сме веќе невидливи, рече Хуремовиќ.

На  првата Парада на гордоста во БиХ присуствуваа повеќе од илјада луѓе, вклучително и американскиот, британскиот и германскиот амбасадор.

Собирот го обезбедуваа повеќе од илјада полицајци, кои целосно го блокираа центарот на градот, односно трасата по која се движеше поворката.

Фото и видео: Klix.ba

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Регион

Од утре забранет влез во Грција за српски државјани

Read more

Корона-кризата не ги исплаши Хрватите – излезноста на изборите речиси како во 2016 година

Read more

Србија на штрек: Вчера 325 нови случаи, денеска се очекува подобрување

Read more

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

Read more

Вести

Од утре забранет влез во Грција за српски државјани

Читај повеќе

Нови 115 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Читај повеќе

Корона-кризата не ги исплаши Хрватите – излезноста на изборите речиси како во 2016 година

Читај повеќе

Кање Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Читај повеќе

Зибери: 20.000 евра грантови за секој млад фармер до 35-годишна возраст

Читај повеќе

Србија на штрек: Вчера 325 нови случаи, денеска се очекува подобрување

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најмалку 20 загинати во поплави и лизгање на земјиштето во Јапонија

Читај повеќе

Помалку часови, помали паралелки – ГДУ предлага образование по германски модел

Читај повеќе