Бил Гејтс повторно со богатство над 100 милијарди долари

Њујорк, 19 април 2019 (МИА) – Богатството на основачот на компанијата Microsoft, Бил Гејтс надмина 100 милијарди долари. Тоа се случува првпат од 1999 година, пишува Forbes.

– Состојбата на Бил Гејтс оваа недела ја премина границата од 100 милијарди долари. Тоа се случи благодарение на поскапувањето на акциите на Microsoft во пресрет на финансискиот извештај, кој ќе биде објавен на 24 април, се наведува во текстот на Forbes.

Акциите на Microsoft вчера достигнаа максимална вредност од 123,52 долари за акција.

Според рејтингот на милијардерите на Forbes, богатството на Гејтс се проценува на 100,61 милијарди долари. Списанието прецизира дека во април 1999 година, во екот на акциите на технолошките компании, состојбата на милијардерот изнесуваше 100 милијарди долари.

Бил Гејтс останува втор на листата на најбогати луѓе во светот по сопственикот на Amazon, Џеф Безос, кој има 152,95 милијарди долари. 

реклама

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Свет

Над 56.000 новозаразени во САД во последните 24 часа

Read more

Тензии меѓу САД и Кина околу Јужното Кинеско Море

Read more

Двајца исчезнати, илјадници луѓе треба да се евакуираат поради силниот дожд што ја зафати Јапонија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Повеќето германски компании сакаат постојано да се работи од дома

Читај повеќе

Над 56.000 новозаразени во САД во последните 24 часа

Читај повеќе

Казни за 169 лица за неносење заштитна маска

Читај повеќе

Тензии меѓу САД и Кина околу Јужното Кинеско Море

Читај повеќе

ОДИХР: Прелиминарна оценка за изборите на 16 јули, се следи изборниот процес, кампањата и медиумите

Читај повеќе
  • filter

Двајца исчезнати, илјадници луѓе треба да се евакуираат поради силниот дожд што ја зафати Јапонија

Читај повеќе

Повеќе од половина од заразените со COVID-19 во земјава се оздравени

Читај повеќе

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Читај повеќе
sonchevo.jpg

Сончево и топло, попладне дожд во јужните делови

Читај повеќе