Борисов: За Бугарија да ја поддржи Северна Македонија, бугарското малцинство треба да биде во Уставот

Скопје, 28 октомври 2021 (МИА) – За Бугарија да ја поддржи Северна Македонија, бугарското малцинство мора да биде впишано во Уставот на државата, вели лидерот на бугарската партија ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов.

Неговата изјава следуваше по средбата во Софија со преставници на бугарски здруженија во Северна Македонија, кои, според него, му се пожалиле дека „во земјава се чувствуваат како да не постојат“.

-Тие знаат дека нашата поддршка како власт или како опозиција зависи од признавањето на бугарското малцинство. За оваа тема најдов разбирање со Еди Рама, го очекувам истото и од Зоран Заев. За Бугарија е исклучително важно Северна Македонија и Албанија да се во Европската Унија, напиша Борисов на својот Фејсбук профил.

Тој, во однос на политичката ситуација во Бугарија, оценува дека државата западнала во меѓународна изолација во последните месеци, а демократските држави „се исмејувале на слабата диломатија“.

– Бугарија се тресе од скандали, наместо да дебатираме за важни теми како односите со Северна Македонија и Ковид-кризата, Радев назначува министри со двојно државјанство и се обидува да изврши влијание врз Уставниот суд, никогаш сме немале претседател кој си дозволува да го нарушува Уставот, додава Борисов.

Претставници на неколку бугарски здруженија во Северна Македонија, вчера беа примени и од претседателот на Бугарија Румен Радев, кој на средбата посочил дека без соработка со македонските Бугари, Софија не може соодветно да ги заштити нивните права. Тој потсети дека во Договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Република Северна Македонија стои дека Софија има право да ги брани правата на македонските Бугари.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Регион

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Read more

Автобус изрешетан со „калашников“ во Косово, загинаа двајца тинејџери и возачот

Read more

Бугарски државјанин по грешка вклучен на листата повредени патници во Бугарија

Read more

Во Софија приведен маж за неприфатливи коментари на Facebook за автобуската несреќа

Read more
 

Вести

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе

Заев-Гаши: Постигната начелна согласност за програмските аспекти

Читај повеќе