Бранови исфрлиле дрога на брегот на Црното Море

Романската полиција пронашла десетици пакети со кокаин со вкупна тежина од околу 100 килограми кои брановите ги исфрлиле на брегот на Црното Море, а надлежните претпоставуваат дека дрогата е дел од товарот кој беше откриен на брод што пред десетина дена се преврте во делтата на Дунав.

Според полициски извори, пакетите ги пронашле граѓани на плажите на романското приморје и пријавиле во полиција.

Полицијата на градот Констанца ги предупреди граѓаните да не ги отвораат пакетите на плажата, затоа што содржат опасни материи.

На брегот на Црното Море во тек е голема операција во врска со шверц на наркотици со која раководат романското обвинителство, полицијата, жандармеријата и граничарите.

Романските власти пред десетина дена запленија повеќе од еден тон кокаин со висок квалитет кој бил скриен на брод што се преврте во делтата на Дунав, а тогаш беше соопштено дека полицијата уапсила двајца Срби.

Уличната вредност на запленетата дрога се проценува на 300 милиони евра.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Свет

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Read more

На Кипар сослушан сопственикот на бродот што го пренел амониум нитратот во Бејрут

Read more

Хаос во Бејрут: Уапсени 16 луѓе поврзани со експлозијата, протест против владата

Read more

Во Индија над 2 милиона заразени со COVID-19, во Мексико над 50.000 починати

Read more

Вести

Половина од анкетирани родители, директори и наставници сметаат дека треба да се продолжи со наставата во училиште

Читај повеќе

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Читај повеќе

До ОЈО Скопје поднесен соодветен акт за „бесправно градење“ кај „Мавровка“

Читај повеќе

Вучиќ: Со Приштина сакаме суштински разговори, во септември ќе барам исполнување на договорот за ЗСО

Читај повеќе

Во Геријатриската болница уште 10 нови позитивни на COVID-19, сите асимптоматски

Читај повеќе

Филипче: Малиот Илче од Охрид здрав и расположен заминува во мал групен дом

Читај повеќе

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Читај повеќе

БИРН: СДСМ победи во Twitter војната на изборите

Читај повеќе

На Кипар сослушан сопственикот на бродот што го пренел амониум нитратот во Бејрут

Читај повеќе