Бразил: Кандидат за претседател избоден со нож

Жаир Болсонаро, кандидат за претседател на крајната десница, заработи повреди откако е нападнат со нож.

Претседателскиот кандидат на изборите во Бразил, Жаир Болсонаро, избоден е со нож за време на предизборната кампања.

Политичарот на крајната десница е нападнат во средата, на собирот во југоисточната држава Мина Жераис.

Неговиот син на Twitter објави дека Болсонаро има внатрешни повреди на црниот дроб, белите дробови и цревата, но дека засега се наоѓа во стабилна состојба.

Тој е опериран поради повредите со кои се здоби во пределот на стомакот, но докторите очекуваат дека ќе оздрави.

На снимката, објавена на социјалните мрежи, може да се види како Болсонаро со болен израз на лицето е изнесен од толпата од страна на неговите поддржувачи.

Инаку, контроверзниот политичар, кој налути многу Бразилци со своите расистички и хомофобични коментари, добро котираше според последните анкети.

Тој моментално се наоѓа на интензивна нега после операцијата која траеше два часа, а се очекува во болницата да помине од 7 до 10 дена.

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Русија ја продолжи забраната за меѓународни летови до 1 август

Read more

Најголем пораст на новозаразени од COVID-19 во САД, повеќе од 50.000

Read more

Трамп: Сè повеќе и повеќе сум лут на Кина

Read more

Вести

Wizz Air: Обновени рутите од и до Македонија, достапни 34 дестинации

Читај повеќе

Вучиќ: Белград е жариште, нови мерки и казни до 6.000 динари

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

До средината на следната недела локално невреме со дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе

Ќе се прави скрининг на новинари и медиумски работници за COVID-19

Читај повеќе

Кривична пријава за скопјанец кој во камион превезувал 26 мигранти

Читај повеќе

МЗ бара итна истрага за маските со лажни сертификати за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Опожарено возило во сопственост на Владата

Читај повеќе

Заразените со COVID-19 во Хрватска нема да гласаат на изборите

Читај повеќе