Британската војска претстави нано-дрон од 190 грама што ќе патролира на воено поле

Британската војска претстави нано-дрон тежок 191 грам, кој лета со брзина од 80 километри на час. Тој е дел од технолошката револуција на британските сили.

На презентацијата присуствуваше и министерот за одбрана Бен Волас, кој претходно зборуваше за предизвиците во иднината, особено во доменот на ИТ технологијата и истражувањето на вселената.

Во истата прилика беше демонстрирана и улогата на Android Team Awareness System (ATAK), кој им овозможува на трупите подобро да се позиционираат на военото поле и да избегнат опасности. ATAK е поврзан со автономното возило X3, дизајнирано да носи најмодерни камери и звучници. Се движи со брзина од 20 километри на час и има дострел до два километри.

реклама

Наука и технологија

Каква била Земјата пред ерата на диносаурусите?

Read more

Што е мистериозното светло на Месечината?

Read more

Како Дубаи ги гради вештачките острови?

Read more

Советите уште во 70-тите создале возило за сѐ

Read more

Нови видеа

play_arrow

Десетте најдобри HIIT вежби за топење на салото на стомакот

Read more
play_arrow

Како да проверите дали вашиот смартфон има вируси?

Read more
play_arrow

Како засекогаш да се решите од масните наслаги на стомакот?

Read more
play_arrow

Топ 10 нови видеоигри за септември 2021

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Како елитна единица талибанци пребарува аеродром?

Read more
play_arrow

Како треба да ги чувате овошјето и зеленчукот за да траат подолго?

Read more
play_arrow

„The Wheel Of Time“ - новата серија што ќе ја обожавате

Read more
play_arrow

Научниците предвидуваат смртоносна соларна бура во 2025 година

Read more
play_arrow

Откријте ги богатите вкусови на авганистанската кујна

Read more
play_arrow

Како да се ослободите од машките гради?

Read more
play_arrow

10 намирници кои се одлични за машкото здравје

Read more