Британски авиони пресретнаа руски воени авиони над Балтикот

Лондон, 16 мај 2019 (МИА) – Британските авиони „Јурофајтер тајфуни“ денеска пресретнаа два „Сухој – 27“ и „Иљушин – 22“ над Балтикот и ги следеле кон Русија, соопшти британското Министерство за одбрана.

„Тајфуните“ пресретнаа иста формација авиони и во вторникот, кога руски авиони летале долж балтичкиот брег кон Калинград.

Велика Британија минатиот месец од Германија ја презеде НАТО мисијата за чување на воздушниот простор.

– Посветени сме на одбрана на НАТО границите и ќе ги поддржиме нашите сојузници во одбивање на сите закани, изјави Марк Ланкестер, министер за вооружени сили на Велика Британија. 

реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

Комисијата за заразни болести денеска на состанок за следните чекори за рестрикциите

Read more

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Свет

Ковид аларм во Бразил: Избришана статистиката, Болсонаро ги криел вистинските податоци за заразени и починати

Read more

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Read more

Зафатот со гушење при апсење ќе биде укинат во Минеаполис

Read more

Трамп: Коронавирусот е многу лош подарок од Кина

Read more

Вести

Охрид полн со гости, рестораните празни – сепак поднесени осум кривични за угостители

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковид аларм во Бразил: Избришана статистиката, Болсонаро ги криел вистинските податоци за заразени и починати

Читај повеќе

МЗЗПР: На секој вработен заболен од COVID-19 на работното место да му биде исплатена 100% плата

Читај повеќе

Без струја утре делови од општина Карпош

Читај повеќе

Забраната за движење не ја почитувале 154 лица, маски не носеле 386

Читај повеќе

Намаленото производство на нафта продолжува и во јули

Читај повеќе

Северна Македонија во очекување на преговарачката рамка со ЕУ

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести денеска на состанок за следните чекори за рестрикциите

Читај повеќе

Како „онлајн“ и „фејк њуз“ се прикрадоа во нашиот јазик?

Читај повеќе