Рецепти

Брзи и лесни: Здрави бисквити од три состојки

4. март 2019 - 13:14 | Б.С.Б.

Еве една одлична идеја за колачиња од три состојки, кои се подготвуваат брзо и лесно.

Состојки:

- Две зрели банани

- Половина шолја овесни снегулки

- 50 г чоколадо, ситно сецкано или рендано

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 175 степени. Во сад згмечете ги бананите со виљушка, сè додека целосно не исчезнат грутките. Потоа додајте ги овесните снегулки и чоколадото, па добро измешајте.

Смесата може да ја вадите со лажица и да редите на плех обложен со хартија за печење или може да ја ставите во малечки хартиени калапи.

Печете околу 15 минути, додека не добијат златно-кафеава боја.

Коментирај