Брзо и лесно: Лепчиња без квасец со грчки јогурт

Овие домашни лепчиња без квасец се одличен предлог кога, од различни причини, дома ќе останете без леб. Се подготвуваат за 5 минути, додека за печење се потребни 20 минути.

Доволно е да ги измешате сите состојки, формирате лепчиња и да ги ставите на печење. Лепчињата може да ги искористите за сендвичи за појадок или вечера, по ваш избор.

Потребни состојки:

  • 450 г брашно
  • лажичка сол
  • лажичка шеќер
  • лажичка сода бикарбона
  • 350 г грчки јогурт (да потстои на собна температура)

За премачкување:

  • јајце
  • сусам

Начин на подготовка:

Ставете ги сувите состојки во сад, измешајте додека не се соединат. Потоа додадете го јогуртот и замесете тесто. Кога ќе биде формирано, кинете од тестото и формирајте лепчиња. Ставете ги на плех обложен со хартија за печење.

Со нож исечете ги лепчињата. Горната површина премачкајте ја со изматено јајце и посипете сусам.

Ставете лепчињата да се печат на рерна загреана на 200 степени и печете 20 минути.

По печењето оставете да се оладат на решетка.

Remote video URL
реклама

Рецепти

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more

Рецепт на денот: Солени мафини со кашкавал и сушени домати

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Читај повеќе