Четири знаци дека сте во брак или во врска со нарцис

Понекогаш е тешко да се направи разлика помеѓу егоцентричност и нарцизам, но кога некој има нарцисоидно нарушување тоа е повеќе од потребата да биде во центарот на вниманието. Таквите луѓе може да бидат деструктивни и токсично да делуваат на најблиските, особено на партнерот.

Љубовта со нарцис почнува забавно, возбудливо и лудо, но како што минува времето така се открива вистинското лице. Важно е да се знаат клучните знаци од нарцисоидното нарушување на личноста пред да дозволите негативно да влијае на вашиот живот.

Еве што го разоткрива нарцисот во врската или бракот, според тим психијатари од клиниката за рехабилитација Деламер:

1. Им недостига емпатија

Еден од вообичаените симптоми на нарцистичко нарушување е недостатокот на емпатија или неспособност да разберат како другиот се чувствува. Нарцисот е премногу егоцентричен за да ги разбере и доживее емоциите на другите. во врската нарцисот несвесно зборува и прави лоши работи бидејќи не ги разбира чувствата на другите.

2. Манипулираат

Манипулацијата е главен знак дека сте во врска со нарцис. Тоа најчесто се манифестира така што постојано ви наметнува чувство на вина, ве критикува, ограничува, прави да се чувствувате лошо и незадоволно со себеси.

Ако вашиот партнер постојано се обидува да ве контролира, тоа алармира дека си имате работа со нарцис.

3. Префрлање на чувството на вина

Една од најчестите емоционални манипулации на нарцисот е кога ќе каже или направи нешто навредливо, а потоа ќе одрече дека тоа се случило. Често користат одредени фази за да ги обезвреднат вашите чувства. Нарцисите ќе ве натераат да се сомневате во вашите сеќавања, ќе одрекнат одговорност и ќе ве обвинат вас.

4. Ја влошуваат вашата самодоверба

Мразат да се чувствуваат слаби и се стремат да бидат надмоќни во однос на својата жртва. Со различни шеги и коментари ќе се обидат да ја загрозат вашата самодоверба. Крајната цел е да се обидат да ја намалат вашата самопочит за да можат да ја зголемат нивната, поради тоа се чувствуваат посилно и сакаат да имаат чувство на авторитет.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Живот

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Read more

Која е 44 години помладата девојка на Мик Џегер која му го роди осмото дете?

Read more

Како од бајка: Новогодишна магија во гратчето Локоротондо

Read more

6 најскапи и најубави раси на мачки во светот

Read more
 

Магазин

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Читај повеќе

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Читај повеќе

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Читај повеќе

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Читај повеќе