Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Експертите за орална хигиена сметаат дека четките за заби треба повремено темелно да се мијат, иако многумина мислат дека е доволно да ги исплакнете под млаз вода по употреба.

Професорот Марк Б. Дисросис од Универзитетот во Бостон наведува дека бактериите на четките за заби лесно се размножуваат, па затоа треба редовно да се дезинфицираат.

„За време на сезоната на грип и настинки, четките треба добро да се мијат и дезинфицираат еднаш неделно. Без разлика каква четка користите, таа секогаш се чисти на ист начин од дното нагоре. По темелното чистење и миењето со топла вода, натопете ја четката во чаша со 3% водород пероксид најмалку 15 минути“, објаснува тој.

Потоа исплакнете ја четката со вода и оставете ја во отворен сад да се исуши на воздух.

„Топлата и влажна средина предизвикува размножување на различни микроорганизми, затоа треба да се чуваат на што е можно поладно и суво место“, посочи тој.

Иако темелно ја чистите и одржувате четката за заби, препорачливо е да ја менувате на секои три месеци.

Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Здравје

Како да спречите седечката работа да ви предизвика здравствени проблеми?

Read more

Што е најдобро да јадат за ручек луѓето со висок крвен притисок?

Read more

Телото не го произведува, а му треба: Која храна е богата со витамин Е?

Read more

Неколку причини зошто постојано сте жедни

Read more
 

Магазин

Евтина и високопротеинска храна: Зошто треба почесто да јадете урда?

Читај повеќе

Како да препознаете себичен љубовник?

Читај повеќе

Зошто некои деца рано прозборуваат?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во вилата на Ѓоковиќ во Шпанија што ја купи за 10 милиони евра

Читај повеќе

LSD ја подобрува сексуалната функција, покажа најново истражување

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет причини зошто треба активно да пешачите секој ден

Читај повеќе

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 настани во кои не би поверувале доколку не беа снимени

Читај повеќе

Освежување без реновирање: Како да направите акцентен ѕид?

Читај повеќе