Човекот кој остана во близина на Фукушима за да спасува мачки

Пред 10 години Сакае Като остана да ги спаси мачките напуштени од соседите кои побегнаа од близината на нуклеарната електрана Фукушума. Тој не сака да си замине и остана да живее во контаминираната карантинска зона.

„Сакам да останам овде и да се погрижам и за последната мачка. Потоа, би сакал да умрам, тоа би било ден или час подоцна“, изјави тој од неговиот дом.

Досега во градината има закопано 23 мачки, чии гробови се вознемирени од дивите свињи кои скитаат низ запустеното место. Се грижи за 41 мачка кои ги чува во домот и во празен објект на имотот. Се грижи и за кучето Почи.

Овој 57-годишен човек некогаш бил сопственик на мала градежна фирма. Вели дека неговата одлука да остане додека 160.000 се евакуирани од таа област е поттикнат од шокот што го доживеал пронаоѓајќи мртви домашни миленици во напуштените куќи во чие уривање учествувал.

Мачките исто така се причина да остане на имотот кој веќе три генерации е во сопственост на неговото семејство.

„Не сакам да си заминам, сакам да живеам во овие планини“, вели тој стоејќи исправено пред домот.

Деконтаминацијата на полињата во близина на неговата куќа се сигнал дека останатите жители наскоро би можеле да се вратат.

Најмногу помош за животните има од Јумико Кониши, ветеринар од Токио кој вели дека локалните волонтери се грижат за мачките на имотот, додека Като од 25 февруари е во притвор под сомнение дека ослободил диви свињи фатени во замки поставени во ноември од страна на јапонската влада.

URL

 

Тагови
реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Read more

Што доколку би спиеле цела зима како мечките?

Read more

За сите деца од 90-тите: За што се пее во најголемиот хит „Macarena“?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе
  • filter

Елизабет Харли неодолива и на 55 години

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми авантуристи

Читај повеќе

Идеја за десерт: Чоколаден колач

Читај повеќе

Зошто треба да јадете урми?

Читај повеќе

Што му се случува на телото кога седите предолго?

Читај повеќе