Дали новите М модели на BMW ќе преминат „на струја“?

М дивизијата на BMW досега беше релативно имуна на електрификацијата.

 

Иако BMW работи забрзано на електрификација, моделите од М дивизијата беа имуни на големи промени. Дури и намалувањето престана, па на крајот имаше концептуални разлики помеѓу BMW и Mercedes. Големото прашање е дали М3 и М4 ќе работат на бензин за неколку години кога ќе пристигне новиот модел.

Иако во 2022 година, Френк Вебер од развојот на BMW даде индикации дека новиот М3 би можело да се префрли на електрична енергија, денес размислувањата се малку поинакви. Нема залетување, па во интервју за австралиското издание на Drive, Френк ван Мел, директор на одделот М на BMW, објасни како стојат работите.

Тој потврди дека преминувањето на струја е отворена можност, но само доколку се покаже дека е подобра од сегашната генерација. Според него, секоја следна генерација на модел мора да биде подобра од онаа што ја наследува. Затоа, ако може подобро, може на струја, а ако не, останува на бензин.

„Логиката е прилично едноставна“, рече тој. „Следниот [M3] или [M4] треба да биде подобар од сегашниот. И ако може да се направи електричен, тогаш веројатно ќе биде електричен. Ако не, ќе останеме со моторот со внатрешно согорување. Многу е лесно. Но, се разбира, ние се обидуваме да го направиме чисто електричен“, рече Ван Мел, исклучувајќи ја секоја можност за истовремено нудење различни концепти – електрични, хибридни и бензински.

За потсетување, сегашните М3 и М4 се придвижувани од 3,0 линиски шестцилиндарски мотор со 510 КС и 650 Nm, кој овозможува спринт до 100 км/час за 3,5 секунди. Тежината на празното возило е 1855 кг. Електричниот i4 M5 има 544 КС и 795 Nm, а до 100 км/час достигнува за 3,9 секунди со автономија до 519 км. Масата на возилото е 2290 кг.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе