Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Вчера Камала Харис положи заклетва и стана првата жена потпретседател во историјата на САД.

Иако гласачите бираа помеѓу Доналд Трамп и Џо Бајден, слободно може да се каже дека Камала Харис и Бајден заедно, рамо до рамо, победија на претседателските избори во САД, одржани во ноември 2020 година.

Сепак, фановите на легендарната анимирана ТВ-серија „Симпсонови“ (The Simpsons) се убедени дека судбината на новиот потпретседател на Америка била предодредена уште пред изборите.

Серијата немаше анимирана верзија на Камала Харис, која работеше со претседателот, но во 2000 година се појави епизода со наслов „Барт кон иднината“ (Bart To The Future), во која Лиса стана првата жена претседател на САД по владеењето на Доналд Трамп.

Имено, обожавателите велат дека фактот дека Камала Харис е првата жена некогаш именувана на позицијата потпретседател во САД е пресвртница која не се разликува премногу од она што го замислуваа „Симпсонови“ пред 21 година и дека, како во епизодата, нејзиниот мандат започнува откако заврши владеењето на Трамп.

Сепак, нејзиниот моден избор за вчерашната свечена инаугурацијата беше она што навистина ги натера луѓето да се прашуваат дали „Симпсонови“ сепак предвидоа сѐ?

Новата потпретседателка на Америка на церемонијата носеше сино-виолетов капут и бисерен ѓердан - во 2000 година, креаторите на „Симпсонови“ ја покажаа Лиса облечена во истата модна комбинација.

Твитерџиите веднаш ја истакнаа неверојатната сличност, а некои се прашуваа дали Камала Харис се инспирирала од Лиса во серијата.

URL
URL
URL
URL
URL
URL

Секако, можно е и креаторите на „Симпсонови“, и Камала Харис едноставно да ја сметаат виолетовата за соодветна боја за ваков важен настан, но имајќи предвид колку работи предвидела серијата досега, не треба да се исклучи ниту една можност.

Креаторите на „Симпсонови“ го предвидоа Трамп како претседател на САД, ширењето на вирусот ебола, паметните телефони, настапот на Лејди Гага на Супербоул…

Remote video URL
реклама

Lidl доаѓа во Северна Македонија

Read more

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Read more

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Read more

Илон Маск, тргни се да помине дечково

Read more

Филм & ТВ

Топ 10 сцени во кои „The Simpsons“ го исмеваат „Family Guy“

Read more

Џорџ Клуни и Џулија Робертс во романтичната комедија „Ticket to Paradise“

Read more

Легендарното дуо се враќа во ново филмско издание

Read more

Гал Гадот очекува трето дете

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

„Дајте музика“ со стари и нови македонски хитови за сите генерации

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 сцени во кои „The Simpsons“ го исмеваат „Family Guy“

Читај повеќе

Џорџ Клуни и Џулија Робертс во романтичната комедија „Ticket to Paradise“

Читај повеќе
  • play_arrow

Легендарното дуо се враќа во ново филмско издание

Читај повеќе
  • play_arrow

Ибра за дуетот со Михајловиќ на Санремо: Се надевам и тој не знае да пее

Читај повеќе

Гал Гадот очекува трето дете

Читај повеќе
  • play_arrow

Најубавите филмови кои ве учат за семејните вредности

Читај повеќе
  • play_arrow

Сопругата на покојниот Чедвик Босман со солзи го прими Златниот глобус

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе