Дали ветерниците во Северно Море ќе ја спасат ЕУ од енергетската зависност од Русија?

Руската агресија врз Украина доведе до големи промени во остатокот од Европа. Меѓу другото, забрза многу процеси кои многу полесно би се развиле во мирнодопски услови.

Еден пример за ова забрзување е лансирањето на заеднички енергетски проект на Данска, Германија, Белгија и Холандија во Северното Море.

Самит на лидерите на Германија, Данска, Белгија и Холандија

На самитот на Северното Море во Есбјерг, германскиот канцелар Олаф Шолц, холандскиот премиер Марк Руте и белгискиот премиер Александар Де Кро заедно потпишаа декларација со данската премиерка Мете Фредериксен со која поставија амбициозна цел за четирикратно зголемување на вкупниот капацитет на ветерниците на море на четирите земји до 2030. Исто така, целта е да се зголеми вкупниот капацитет на ветерниците на море на најмалку 150 GW до 2050 година. Најавуваат дека „ќе го направат Северното Море зелена централа за Европа“.

Овие четири земји сакаат да испратат јасен сигнал дека сите земји од ЕУ ќе имаат голема корист од оваа иницијатива.

Данскиот амбасадор: Руската инвазија ги забрза работите

Советот на ЕУ и Комисијата поставија јасни цели за тоа што ќе се направи и што треба да се направи. Меѓу другото, ЕУ започна проекти како што се зелениот договор на ЕУ, Fit for 55 и најновиот RePowerEU.

Целта е да се забрзаат процесите и да се намали бирократијата околу зелените инвестиции. Значи, тоа може да се постигне побрзо отколку што е сега. Ова е неопходно за оваа зелена инвестиција да стане реалност и да придонесе за енергетската независност на ЕУ“, рече данскиот амбасадор Фријс-Мадсен.

Руската инвазија на Украина ја доведе ЕУ во неповолна геополитичка ситуација, а потребата за одржливи решенија и повеќе обновлива енергија е поитна од кога било, додаде тој. Тој нагласи дека оваа иницијатива ќе се реализира преку соработка со приватниот сектор и дека зелената енергија е се поконкурентна со фосилните горива.

Белгискиот амбасадор Николас Бајк изјави дека Белгија повеќе од 10 години ја црпи енергијата на ветерот од океанот и сака да биде дел од зелената транзиција и да биде лидер во светот на зелената енергија.

„Не се работи само за енергетска транзиција, туку и за индустриска. Енергетската криза покажа дека е потребна обновлива енергија и таа ќе обезбеди заштеди на долг рок“, нагласи тој.

„Климатската криза е егзистенцијална криза“

Холандскиот амбасадор Восламп потсети дека околу 60 отсто од Холанѓаните живеат под нивото на морето и посочи дека климатските промени се егзистенцијално прашање за неговата земја.

Елементот на иновација е важен, вклучително и размената на знаење меѓу земјите-учеснички со цел да се умножат процесите, бидејќи се стремиме кон истата цел, зелена транзиција. Климатската криза е егзистенцијална криза, а зелениот водород сега е најдобриот збор во Холандија. Позитивната страна е што инфраструктурата за природен гас во Холандија може да се користи и за водород“, рече тој.

Во секој случај, се работи за амбициозен план кој доколку се спроведе би можел значително да ја промени енергетската иднина на цела Европа.

реклама

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Бизнис

Газпром продолжува да испорачува гас за јужните европски земји преку „Турски поток“

Read more

Раст на цената на златото по најавата дека Г7 ќе забрани увоз од Русија

Read more

Унгарска MOL го ограничува купувањето горива

Read more

Цените на нафтата стагнираат

Read more
 

Вести

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Од денеска етапна исплата на јунските пензии

Читај повеќе

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Читај повеќе

Газпром продолжува да испорачува гас за јужните европски земји преку „Турски поток“

Читај повеќе

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Читај повеќе