„Dead Can Dance“ ќе настапат во Скопје

Во рамки на Таксират фестивалот, што ќе се одржи на 23 и 24 мај 2022 година, првпат ќе настапи дуото „Dead Can Dance“. Тие ќе одржат два концерти во Скопје, во Македонскиот народен театар.

Лиза Џерард важи за еден од најубавите светски вокали на современата музика. Заедно со Брендан Пери, веќе четири децении го пренесуваат својот длабок уметнички интегритет.

Досега имаат издадено осум студиски и три албуми во живо. Славни се и како композитори на музика за филмови, меѓу кои најпозната е музиката за филмот „Гладијатор“ на Ридли Скот.

Билетите за двата концерти ќе бидат пуштени во продажба в петок, 17 септември 2021 година преку продажната мрежа на МкТикетс.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Култура

По 17-ти пат Бела ноќ во Скопје

Read more

Живи статуи на „Статуафест“ денес и утре во центарот на Скопје

Read more

Македонскиот филм „Сестри“ го отвора ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Read more

„Dead Can Dance“ ќе настапат во Скопје

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе