Џеф Безос почна да ги распродава акциите во Amazon

Основачот на Amazon и вториот најбогат човек во светот, Џеф Безос, претходно соопшти дека планира да продаде вкупно 50 милиони акции.

Откако Amazon минатата недела објави дека нејзиниот основач Џеф Безос ќе продаде до 50 милиони акции од компанијата, тој и го направи тоа.

Безос продаде 12 милиони акции за околу две милијарди долари, бидејќи претходно презентираше план за продажба на своите акции во текот на следната 2025 година.

Како што се наведува во последниот годишен извештај на компанијата, продажбата била извршена во средата и четвртокот, пренесе Reuters. Целосната продажба на акциите ќе биде завршена до 31 јануари 2025 година.

Џеф Безос, според индексот на милијардери на Bloomberg втор најбогат човек во светот со богатство проценето на 200 милијарди долари, го основа Amazon во 1994 година.

Тој се повлече од позицијата извршен директор на компанијата во 2021 година, а оттогаш ја извршува функцијата нејзин извршен претседател.

Тагови
реклама

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Read more

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Read more

Бизнис

Растот на руската економија го изненади ММФ

Read more

Рекорди на Волстрит, вредноста на Nvidia се зголеми за 277 милијарди долари

Read more

Како помина експериментот „четиридневна работна недела за иста плата“ во Британија?

Read more

Волстрит падна, најмногу поради падот на акциите на Nvidia

Read more
 

Вести

Утре без струја делови од Карпош и Ѓорче Петров

Читај повеќе

САД и Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Читај повеќе

167 санкционирани возачи во Скопје, 42 за брзо возење

Читај повеќе

Родителите на убиените деца тужат, родителите на детето-убиец се трудат на го сокријат имотот

Читај повеќе

Трамп победи и во Јужна Каролина на изборите за републикански претседателски кандидат

Читај повеќе

Над 1.000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Читај повеќе

Времето денеска дождливо, но потопло

Читај повеќе

Растот на руската економија го изненади ММФ

Читај повеќе

Земјотрес почувствуван во Струга и околината

Читај повеќе