Amazon

Amazon ја поддржува легализацијата на марихуаната и нема да ги тестира кандидатите за вработување

Американскиот дигитален гигант
Read more

Amazon ги чести работниците по 100 долари за потврда за вакцинација

Американскиот технолошки гигант Amazon денеска најави дека ќе отвори 75.000 работни места низ својата мрежа на магацини и дистрибутивни центри во САД и Канада.
Read more

Amazon ја снима најскапата серија во историјата на телевизијата

Првата голема серија на Amazon, според најавите, ќе биде најскапа во историјата на телевизијата, оставајќи ги зад себе „The Crown“ и „Game of Thrones“.
Read more

Првите интернет сателити на Amazon ќе бидат лансирани со Atlas V

Компанијата Amazon планира да покрие поголем дел од планетата со пристап до интернет.
Read more

Роман на гевгеличанецот Стефан Марковски најпродаван на Amazon

Романот „Анатомија на бумбарот“ на гевгелискиот автор Стефан Марковски неделава е најпродаван на најголемата е-платформа за продажба на книги Amazon во категоријата Источноевропска литература.
Read more

Џеф Безос си замина од лидерската позиција на Amazon, кој го замени?

Еден од најбогатите луѓе во светот, Џеф Безос, ја напушти челната позиција во Amazon, соопшти компанијата.
Read more

Алгоритмите на Amazon промовираат антиваксерски дезинформации

Amazon, најголемата онлајн продавница во светот, сѐ уште е расадник за теории за заговор против вакцините, а таквите дезинформации влијаат на некои луѓе кои не сакаат да се вакцинираат против коронавирус, покажува новото истражување на нау
Read more
play_arrow

Cloud gaming сервисот Luna е само еден од многуте новитети на Amazon

Amazon претстави нови гаџети и софтверски ажурирања на годишниот настан за 2020 година.
Read more

Amazon ќе им даде бонус од 500 милиони долари на вработените

Компанијата Amazon одлучи да им подели повеќе од 500 милиони долари на работниците кои работеа во првите линии во текот на пандемијата со коронавирусот.
Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Основачот на Tesla, Илон Маск, изјави дека компанијата Amazon треба да биде „растурена“, откако писателот Алекс Беренсон соопшти дека оваа најголема светска платформа за продажба на мало не му дозволила да ја објави својата нова книга за к
Read more
реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more