Дневен корона биланс: 163 нови позитивни и 7 починати

Во последните 24 часа се направени 1.721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на COVID-19. Починаа седуммина.

По градови:
- Скопје 33
- Куманово 17
- Дебар 3
- Штип 5
- Прилеп 7
- Тетово 13
- Струга 3
- Велес 6
- Битола 4
- Охрид 2
- Кавадарци 5
- Гостивар 8
- Гевгелија 3
- Струмица 18
- Крива Паланка 2
- Радовиш 2
- Кочани 11
- Пробиштип 1
- Демир Хисар 1
- Македонски Брод 2
- Валандово 2
- Виница 2
- Делчево 7
- Свети Николе 1
- Кичево 3
- Ресен 2

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струга (78г и 80г), пациент од Кочани (77г), од Струмица (44г), од Скопје (72г), од Битола (79г) и еден пациент од Гостивар (79г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти.

По градови:
- Скопје 46
- Куманово 13
- Штип 7
- Прилеп 12
- Тетово 3
- Струга 2
- Велес 1
- Битола 3
- Охрид 4
- Кавадарци 4
- Гостивар 12
- Крива Паланка 2
- Кочани 3
- Пробиштип 2
- Македонски Брод 2
- Пехчево 2
- Берово 3
- Валандово 1
- Делчево 4
- Кратово 1
- Кичево 3
- Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 169.481 тестирања на COVID-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.088, бројката на оздравени пациенти е 13.550, на починати е 668, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.870.

 
реклама

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Read more

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Read more

Македонија

Мицкоски: Новиот пакет мерки нема донесе ништо добро, туку дополнително ќе ја продлабочи кризата

Read more

Дневен корона биланс: 3 починати, 148 новозаразени и 65 излекувани

Read more

Со велосипедизам, Крушево развива алтернативен туризам

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Вести

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Читај повеќе

Мицкоски: Новиот пакет мерки нема донесе ништо добро, туку дополнително ќе ја продлабочи кризата

Читај повеќе

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Читај повеќе

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Читај повеќе

Дневен корона биланс: 3 починати, 148 новозаразени и 65 излекувани

Читај повеќе

Со велосипедизам, Крушево развива алтернативен туризам

Читај повеќе

Казнети 528 лица за неносење на заштитна маска

Читај повеќе

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Читај повеќе

Во Велес пред Спомен куќата на Рацин промовирана збирка поезија „Слушни ја тишината“

Читај повеќе