Џорџа Мелони: Нелегалниот прилив на мигранти им штети на сите во Медитеранот

Нелегалниот прилив на мигранти им штети на сите земји во Медитеранот, изјави вчера италијанската премиерка Џорџа Мелони, која се обидува да создаде широк сојуз на земји во борбата против трговијата со луѓе.

Обидувајќи се да ја ублажи својата претходна тврдокорна реторика, Мелони на меѓународна конференција во Рим рече дека нејзината влада е отворена да прими поголем број мигранти, но преку легални канали, бидејќи „и на Европа и на Италија им е потребна имиграцијата“.

Таа нагласи дека треба да се направи повеќе за да се спречат мигрантите да се обидат да ја минат опасната медитеранска рута на нелегални начини.

„Масовната нелегална имиграција ни штети на сите нас. Никој нема корист од тоа, освен криминалните групи кои се збогатуваат на сметка на најранливите и ја користат својата моќ дури и против владите“, рече таа.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ја повтори и ја истакна изјавата на Џорџија Мелони за легалните патишта за мигрантите кои се обидуваат да стигнат до земјите на ЕУ. ЕУ и Тунис, главната појдовна точка за мигрантите, потпишаа договор за „стратешко партнерство“ минатата недела, кој вклучува и клаузула за борба против трговците со луѓе и за заострување на граничните мерки.

Европа му вети на Тунис, чија економија е во лоша состојба, помош во износ од една милијарда евра, а дополнителни 100 милиони евра се наменети за борба против илегалната миграција.

„Сакаме нашиот договор со Тунис да стане образец. План за иднината за партнерства со другите земји во регионот“, рече Фон дер Лејен на конференцијата.

И папата Франциск, обраќајќи им се на верниците и туристите собрани на плоштадот Свети Петар во неделата ги повика европските и африканските влади да им помогнат на мигрантите заробени во пустинските области на Северна Африка и да гарантираат дека Медитеранот никогаш повеќе нема да биде „сцена на смртта“ за сите оние кои се обидуваат да ја поминат медитеранската рута.

Домаќинот на конференцијата, Италија, постојано се бори со бројните илегални мигранти кои стигнуваат до италијанските брегови во прифатните центри како што е најјужниот италијански остров Лампедуза. Во исто време, населението на Италија старее, а бројот на раѓања се намалува, па дополнителна работна сила би била корисна за да ѝ помогне на економијата на земјата.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Свет

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе