Џорџа Мелони

И Џорџа Мелони наседна на руските пренкстери

Read more

Џорџа Мелони една година ја води Италија: Од радикална десничарка до пријателка на Западот

„Се спријателивме“, рече американскиот претседател Џо Бајден во јули.
Read more

Џорџа Мелони: Нелегалниот прилив на мигранти им штети на сите во Медитеранот

Нелегалниот прилив на мигранти им штети на сите земји во Медитеранот, изјави вчера италијанската премиерка Џорџа Мелони, која се обидува да создаде широк сојуз на земји во борбата против трговијата со луѓе.
Read more

Џорџа Мелони укина социјална помош за милиони Италијанци: Нека бараат работа

Италијанската влада предводена од премиерката Џорџа Мелони, на седница што се одржа на Меѓународниот ден на трудот, го укина Граѓанскиот доход, социјална помош за милиони сиромашни, заменувајќи го со чек за инклу
Read more

Како Џорџа Мелони ја омекна десничарската реторика во првите шест месеци на власт?

Шест месеци откако го презеде кормилото на најдесничарската италијанска влада од Втората светска војна, Џорџа Мелони е решителна во внатрешната политика, но мирна и приспособлива на меѓународната сцена.<
Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Пред италијанската националистичка лидерка Џорџа Мелони да ја освои власта во септември, германскиот магазин Stern ја стави на насловната страница со наслов: „Најопасната жена во Европа“.
Read more
play_arrow

Џорџа Мелони заплака во текот на одбележувањето на Ханука

Италијанската премиерка Џорџа Мелони присуствуваше на одбележувањето на еврејскиот празник Ханука во Рим, а во текот на говорот се расплака додека им се обраќаше на присутните.
Read more

Женското лице на европската политика

Очигледно е дека во десницата во Западна Европа, жените се користат како симболичен центар на нацијата од една страна, а од друга страна, како доказ за прогресивност.
Read more

Мелони: ЕУ мора да се потруди повеќе да го запре протокот на мигранти

Европската Унија мора да се потруди повеќе за да ги заштити своите граници и да го запре заминувањето на бродови со мигранти од Северна Африка, изјави денеска италијанскатаа премиерка Џорџа Мелони.
Read more

Во пукање во Рим убиена пријателка на италијанската премиерка

Во пукање во Рим е убиена блиска пријателка на италијанската премиерка Џорџа Мелони.
Read more

Мелони возврати: Не е ваша работа како ја воспитувам ќерка ми

Италијанската премиерка Џорџа Мелони одговори на критиките за тоа што ја повела шестгодишната ќерка на Самитот на Г20, на индонезискиот остров Бали.
Read more

Италијанскиот политичар кој носеше свастика стана заменик министер во владата на Мелони

Претставникот на десничарската партија „Италијански браќа“, Галеацо Бињами, кој во 2016 година предизвика контроверзии откако весник објави фотографија на која носи нацистичка свастика на левата рака, е именуван
Read more
реклама

Производи што не треба да се користат по истекот на рокот

Read more

Поразениот Фјури со тешка повреда во болница го испратил победникот Усик

Read more

Зошто никогаш не треба да заспиете пред да полета авионот?

Read more

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Read more