Мелони: ЕУ мора да се потруди повеќе да го запре протокот на мигранти

Европската Унија мора да се потруди повеќе за да ги заштити своите граници и да го запре заминувањето на бродови со мигранти од Северна Африка, изјави денеска италијанскатаа премиерка Џорџа Мелони.

Мелони ова го изјави во италијанскиот парламент пред самитот на европските лидери оваа недела.

Италија, која вети цврст став за имиграцијата, во неделата пречека повеќе од 500 мигранти кога дозволи два брода со хуманитарна помош да се закотват. Подоцна во дебатата, Мелони рече дека политиката на ЕУ за релокација на мигрантите не функционира за Италија, која носи преголем товар.

„Не мислам дека решението е во тоа што Италија е единственото пристаниште за влез во ЕУ, а потоа другите земји земаат 30 луѓе на 100.000“, рече Мелони.

„Не мислам дека Италија треба сама да го прави она што другите не се подготвени да го направат“, додаде таа. Сепак, и другите земји од ЕУ се под притисок на други рути на мигранти. Само во септември Франција примила околу 15.000 барања за азил, Германија речиси 21.000, Австрија околу 15.700 и Шпанија повеќе од 11.000 во споредба со 8.500 за Италија, покажуваат податоците на европската статистичка агенција Еуростат.

Тензиите меѓу Рим и Париз се разгореа минатиот месец откако Франција дозволи чамец со околу 230 мигранти да се симне откако Италија го спречи неговото симнување. Повеќе од 98.000 мигранти пристигнале во Италија по море оваа година, во споредба со околу 63.000 во истиот период во 2021 година, според податоците на Министерството за внатрешни работи.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Свет

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе