И Џорџа Мелони наседна на руските пренкстери

Италијанската премиерка Џорџа Мелони наседнала на лажен телефонски повик од познати руски измамници, чија цел беа и поранешната германска канцеларка Ангела Меркел и поранешниот македонски премиер Зоран Заев, потврдија денеска од нејзината канцеларија во Рим.

Мелони била измамен од повикувач кој се идентификувал како претседател на Источноафриканските комори Азали Асумани, актуелен претседавач со Африканската Унија.

Всушност, тоа биле руските измамници Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Столјаров). Повикот се одржал на 18 септември, во пресрет на Генералното собрание на ОН, соопштија од канцеларијата на Мелони. Италијанската влада не ја коментираше содржината на повикот. Сепак, извадоци беа објавени во Русија, меѓу другото и од новинската агенција Риа Новости.

За што разговарале?

Двајцата Руси веќе неколку пати на овој начин измамиле светски лидери и познати личности. Според извадоците, Мелони рекла дека руската војна против Украина, која започна во февруари 2022 година, е „голем „притисок“ за сите страни.

„Се приближува моментот кога сите ќе разберат дека ни треба излез“, рече таа. Таа додаде дека има „некои идеи“ за тоа, но и дека сака да го чека вистинскиот момент. Според руските извештаи, тие разговарале и за миграцијата. Мелони рекла: „Европа долго време мислеше дека може да го реши проблемот со тоа што ќе ја обвини Италија. Проблемот е во тоа што другите немаат проблем“.

Руските измамници, кои важат за блиски до владата на Путин, ги измамиле и поранешниот британски министер за одбрана Бен Валас и поранешната градоначалничка на Берлин, Франциска Гифи. Еден од нив во разговорот со Меркел се претставил како поранешниот украински претседател Петро Порошенко. Во Русија често се пофалени од про-Кремљ медиуми и коментатори за нивните измами.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Свет

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе