Дубаи го отвора најголемото панорамско тркало на светот

Дубаи постојано работи на проширување на туристичката понуда, а еден од новитетите кој ќе и биде претставен на јавноста во октомври е најголемото панорамско тркало на светот.

На 21 октомври Дубаи ќе го отвори најголемото панорамско тркало на светот, високо 250 метри, кое ќе биде за 80 метри повисоко од моментално највисокото кое се наоѓа во Лас Вегас.

Тркалото наречено Аин Дубаи ќе има 48 затворени кабини, а некои од кабините ќе можат да примат и по 40 патници. Вкупниот капацитет е 1.750 луѓе кои истовремено ќе можат да го разгледуваат градот од ова величествено здание.

Remote video URL

Кабините ќе бидат поделени на три типови - едните ќе имаат стриктно разгледувачка улога, вторите ќе нудат пристап и до храна и пијалоци, а третите ќе бидат приватни и можат да се прилагодат за вечери, деловни состаноци и други настани. Секое возење ќе трае 38 минути.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Живот

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Read more

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Read more

Какво кафе пиете открива многу за вашиот карактер

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе