Ен Хатавеј смета дека освојувањето Оскар негативно ѝ влијаело на кариерата

Иако освојувањето Оскар е врв во кариерата за многу актери, Ен Хатавеј, која го доби Оскарот за најдобра споредна женска улога во Les Misérables во 2013 година, смета дека престижната награда имала негативно влијание врз нејзината кариера.

Во едно неодамнешно интервју за Vanity Fair, Хатавеј објасни дека нејзината победа довела до лавина реакции на интернет, што ѝ го отежнало наоѓањето работа. Но, еден режисер реши да ѝ даде шанса откако остатокот од Холивуд ѝ го сврте грбот.

„Луѓето одбиваа да ми дадат улоги затоа што веруваа дека мојот идентитет стана токсичен на интернет. Го најдов мојот ангел во Кристофер Нолан, кого не го интересираа такви работи и кој ми даде една од најубавите улоги во еден од најубавите убави филмови на кои сум работела“, изјави актерката.

Во 2014 година, Нолан ѝ ја понудил улогата на Амелија Бренд во филмот Interstellar, која оди на вселенска мисија со астронаутот Џозеф Купер (Метју Меконахи) за да го спаси човештвото. Актерката верува дека оваа улога ѝ ја спасила кариерата.

Remote video URL

„Не сум сигурна дали знаеше дека ме поддржува во тоа време, но тоа го имаше тој ефект“, рече Хатавеј. „Мојата кариера не загуби моментум, не знам што ќе се случеше доколку тој не ме поддржеше.“

Хатавеј неодамна се појави во романтичната комедија The Idea of ​​You, која премиерно беше прикажана на фестивалот South by Southwest. Филмот ги воодушеви критичарите, а на почетокот на мај ќе можеме да го гледаме на стриминг сервисот Prime Video на Amazon.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Филм & ТВ

Скарлет Јохансон и Ченинг Тејтум ве носат на Месечината во филм за настанот од 1969

Read more

Зошто HBO се откажа од спин-оф серијата за Џон Сноу?

Read more

Стигна првиот тизер трејлер за новиот Joker, обожавателите поделени

Read more

Фаворитот за новиот Бонд се појави на црвениот тепих со 24 години постарата сопруга

Read more
 

Сцена

  • play_arrow
  • filter

Скарлет Јохансон и Ченинг Тејтум ве носат на Месечината во филм за настанот од 1969

Читај повеќе

Зошто HBO се откажа од спин-оф серијата за Џон Сноу?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна првиот тизер трејлер за новиот Joker, обожавателите поделени

Читај повеќе
  • filter

Фаворитот за новиот Бонд се појави на црвениот тепих со 24 години постарата сопруга

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Шакира се потруди никој да не дознае дека глумела во теленовела?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Саша Барон Коен и Исла Фишер се разведуваат по 13 години брак

Читај повеќе

Протекоа детали за продолжението: Свини или Зендаја ќе биде следната Бонд девојка

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за романтичната комедија Mother of the Bride

Читај повеќе