Ерупцијата на подводен вулкан на Тонга предизвика цунами

Б.С.Б.
/ 15.01.2022 / 13:41

Еруптира подводен вулкан во водите на архипелагот Тонга, издадено е предупредување за цунами за повеќе островски држави на Јужниот Пацифик, особено за Тонга и Американска Самоа.

Ерупцијата на вулканот Хунга-Тонга Хунга Хаапаи предизвика цунами од 1.2 метри, објави Австралискиот метеоролошки институт. Социјалните мрежи се полни со фотографии од бранови како преплавуваат крајбрежни области и куќи.

На едно од видеата се гледа како луѓето бегаат пред големите бранови кон своите автомобили.

URL

Делови на Тонга се во целосен мрак по ерупцијата на вулканот, а луѓето се кријат во скривалишта. Островот Фиџи исто така издаде предупредување за цунами и ги замоли жителите да бидат подалеку од брегот поради силни струења и опасни бранови.

Уште во петокот од вулканот почнаа да излегуваат пареа, гасови и пепел во висина од 20 километри.

URL
URL

 

реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Свет

Поради високите сметки, Австрија на сите им дава по 150 евра, а на најзагрозените 300

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Се урна мост во Питсбург, автобус остана да виси

Read more

Пандемијата ги смени навиките на користење дрога – повеќе се пуши марихуана

Read more
 

Вести

Поради високите сметки, Австрија на сите им дава по 150 евра, а на најзагрозените 300

Читај повеќе

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари

Читај повеќе

Нови 1.908 случаи со ковид, 22 починати и 1.129 оздравени пациенти

Читај повеќе

Може ли Европа без рускиот гас? Ова се можните сценарија

Читај повеќе

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Читај повеќе

Се урна мост во Питсбург, автобус остана да виси

Читај повеќе

Одложено судењето за „Плацови на Водно“

Читај повеќе

ССМ го формираше главниот штрајкувачки одбор

Читај повеќе

Пандемијата ги смени навиките на користење дрога – повеќе се пуши марихуана

Читај повеќе