Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Компанијата Meta го менува „системот за идентитет“ на социјалната мрежа Facebook, а тука спаѓа и промена на изгледот на логото.

Сепак, промената не е многу очигледна, освен што сината боја е многу потемна, а буквата „f“ е суптилно изменета.

„Нашата намера беше да создадеме освежен дизајн на логото на Facebook кој е похрабар, 'електричен' и безвременски. Секое од новите подобрувања води до поголема хармонија низ дизајнот како клучен елемент на идентитетот на апликацијата. Ова го направивме со појасно изразување на фундаментална Facebook сина боја која е визуелно 'подостапна' во нашата апликација и ѝ дава посилен контраст на буквата 'f' за да се истакне“, соопштија од Meta.

Иако промените се суптилни, сепак има смисла Meta да го освежи логото на Facebook наместо целосно да го редизајнира. Од компанијата велат дека социјалната мрежа дневно има 2 милијарди активни корисници, што значи дека секоја визуелна промена ќе ја видат многу луѓе. Затоа, разбирливо е дека Meta избира релативно мали промени на едно од најпрепознатливите логоа.

Meta го промени и изгледот на фонтот што се користи за пишување на името на социјалната мрежа и користеше прилагоден фонт, Facebook Sans. Има и нова палета на бои во која доминираат сините нијанси, а изменет е и изгледот на емотиконот Reactions.

Од компанијата велат дека ова е само првата фаза од освежувањето на идентитетот на Facebook.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Интернет

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Read more

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Read more

Meta ја откажува опцијата за допишување со Facebook пријателите на Instagram

Read more

Откази за 1.500 вработени во Spotify

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе