Фаучи: Не сум задоволен од развојот на ситуацијата, отворањето на училиштата може да има катастрофални последици

Повеќе од 1.000 Американци ги губат животите од новиот коронавирус секој ден во изминатите две недели, а Центрите за контрола на болести предвидуваат дека бројот на смртни случаи би можел да достигне 200.000 до почетокот на септември.

Д-р Ентони Фаучи, водечки американски епидемиолог, изјави дека „не е задоволен од развојот на ситуацијата“ и повторно предупреди дека отворањето на училиштата може да има катастрофални последици.

Фаучи вели дека за да се отворат училиштата, „заедниците треба да ја задржат стапката на инфекција под 10 проценти“ и дека мерењето на температурата не е сигурен начин за преглед.

Во разговор во живо на Facebook со гувернерот на Род Ајленд, Џина Рајмонд, Фаучи рече дека часовите треба да бидат на отворено колку што е можно повеќе, прозорците треба да бидат отворени во училишните автобуси и учениците треба да носат маски колку што можат повеќе.

„Излегувајте надвор колку што можете повеќе. Ако ги погледнеме собирите каде што вирусот се шири масовно, тие беа скоро секогаш во затворен простор“, рече тој, потсетувајќи на жариштата на инфекцијата во домови за стари лица, магацините, затворите, како и свадби и другите социјални настани.

Фаучи, кој беше интервјуиран во живо на Instagram од актерот Метју Меконахи, вели дека Американците треба да избираат меѓу забавите ова лето и учебната година. „Дали сакате да отворите барови или училишта?”

Вo САД дебатата околу отворањето на училиштата продолжува.

Во училиштата што веќе се отворија, проблемите брзо се појавија – најмалку 2.400 ученици и наставници се ставени во карантин во шест сојузни држави.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Свет

Над 30 милиони луѓе низ светот заразени со коронавирусот

Read more

Навални номиниран за Нобелова награда за мир

Read more

Москва погодена од ураган

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Читај повеќе

Регистрирани 533 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Читај повеќе

Над 30 милиони луѓе низ светот заразени со коронавирусот

Читај повеќе

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Читај повеќе

Навални номиниран за Нобелова награда за мир

Читај повеќе

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Читај повеќе
  • play_arrow

Москва погодена од ураган

Читај повеќе