ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Управното тело задолжено за промена на правилата во фудбалот (ИФАБ) денеска ќе расправа дали употребата на ВАР треба да се прошири.

Британски The Times, објави дека ФИФА формирала работна група која ја разгледувала употребата на ВАР од страна на судиите за да ја разгледа исправноста на одлуките донесени во врска со слободни удари, корнери и жолти картони.

За потсетување, ВАР во моментов може да се користи за проверка на регуларноста на головите, досудените пенали, црвените картони и замена на идентитетот на играчите.

Сепак, стручњаците се загрижени дека ваквата промена дополнително ќе ги продолжи натпреварите, кои веќе не траат 90 минути, туку често и повеќе од 100 минути.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Фудбал

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Read more

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Read more

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Read more

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Read more
 

Спорт

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Читај повеќе

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе