Финансиската полиција влезе во Милан, се истражува кој е вистински сопственик

Фудбалскиот клуб Милан минува низ драматична ситуација поради наводна финансиска измама.

Иако номиналниот финансиски долг на миланскиот клуб е „само“ 250 милиони евра, спорниот долг е во висина од 500 милиони евра, кој се влече од 2017 година. Значи, вистинскиот долг на Милан е всушност околу 800 милиони евра.

Но, навивачите дополнително се загрижени поради упадот на финансиската полиција во просториите на клубот, како и во приватните резиденции на поранешниот главен директор (Газидис) и сегашниот Џорџо Фурлан. Очигледно е дека се истражува потенцијална измама на сопствениците.

Суштината на истрагата што е во тек е дека Финансиската полиција се сомнева дека американскиот фонд Elliott Management Corporation, кој го продаде мнозинскиот пакет акции на друг американски фонд, RedBird Capital Partners, за нешто повеќе од 1,2 милијарди евра, всушност сѐ уште е сопственик на Милан.

Со други зборови, истражителите се сомневаат дека продажбата, поради некоја шпекулативна причина, е само параван. На истражителите од почетокот им било сомнително дека е постигната цена која не е реална според финансиските параметри на Милан.

Доколку се покаже дека има незаконски точки во договорот, тогаш клубот ризикува големи финансиски казни, одземање бодови и забрана за настап во европските купови.

Тагови
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more

Фудбал

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Read more

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Read more

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Read more

Демба Ба: Нацистите бегаа во Аргентина, и вие сега сте изненадени…

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Читај повеќе

Демба Ба: Нацистите бегаа во Аргентина, и вие сега сте изненадени…

Читај повеќе

Олмо е пред преселба во Барселона, од трансферот милиони ќе заработи и Динамо

Читај повеќе

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе