Фитнес лентите стануваат сѐ попопуларни - колку се ефикасни?

А.С.
/ 01.12.2021 / 20:06

Вежбите со ленти за отпор станаа исклучително популарни. Во случај да не сте запознаени со нив, ова се фитнес ленти слични на еластична лента, обично направени од синтетички влакна како латекс или гума.

Можете, на пример, да ја завиткате околу нозете или рацете, што помага да се создаде поголема напнатост додека вежбате. Оваа напнатост го отежнува извршувањето на движењата и вклучува повеќе мускули, што некои фитнес тренери тврдат дека ќе ви помогне да изградите мускули и сила, пишува The Independent.

Важноста на тренингот за сила

Многумина од нас знаат дека тренингот за сила е важен. Не само што може да ни помогне да ја зголемиме издржливоста, туку може да го забави губењето на мускулите како што старееме, додека зголемувањето на мускулната маса исто така може да го забрза метаболизмот.

Иако можете да постигнете одредена сила преку вежбање само со телесна тежина како сквотови или скокови, често клучот за постигнување поголема сила е градењето отпор.

Ова често се прави со тегови или справи за вежбање. Но, во последниве години, фитнес лентите станаа популарен начин да се создаде тој отпор што ја зголемува силата. Ова значи дека можете да ги искористите дополнителните напори без да поминувате часови во теретана кревајќи тегови.

Практичноста на фитнес лентите

Фитнес лентите може лесно да се користат дома, не заземаат многу простор и се евтини, што можеби е и дел од причините зошто се толку популарни. Различни ленти исто така имаат различни нивоа на отпор.

Истражувањата покажуваат дека градењето сила со користење на еластични ленти за отпор е слично како кога станува збор за тренинзи со тегови или справи, што им помага не само на просечниот човек, туку и на професионалните спортисти. Тренингот со еластична лента може да ги зајакне мускулите стабилизатори повеќе од тренингот со тегови.

Оваа мускулна група е важна затоа што ги поддржува поголемите мускули и зглобови за време на движењето и ни помага да не се повредиме. Нивното зајакнување може да го подобри движењето и стабилноста, поради што често се користат ленти за отпор за рехабилитација.

Се проценува дека приближно половина од оние кои почнуваат да тренираат користејќи традиционални тегови се откажуваат во рок од една година поради логистички тешкотии и финансиски трошоци. Фитнес лентите може да бидат полесен начин за градење сила и може да ги поттикнат луѓето да ги користат на долг рок.

Бидејќи се евтини и лесно достапни, тие можат да бидат добра опција за луѓе кои почнуваат да вежбаат или не сакаат да плаќаат за членство во теретана. Ова значи дека речиси секој може да ги искористи придобивките од тренингот за сила без потреба да крева тешки тегови.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Фит

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Read more

Ослободете се од стресот за 20 минути со помош на овие јога вежби

Read more

Авара докажа дека она што го гледаме на социјалните мрежи е искривена реалност

Read more

Зошто на некои луѓе им е тешко да ослабат?

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе