Француското списание ГЕО пишува за Северна Македонија – непозната земја на Балканот

Во својот мартовски број, француското месечно списание GEO објавува опширна репортажа за Северна Македонија, претставена како непозната земја на Балканот.

Северна Македонија, за списанието GEO е „Непозната земја на Балакнот“, јави дописникот на МИА.

– Со својата релјефна географија, оваа поранешна југословенска република, независна од пред триесет години, мораше да се бори пред да биде призната и да се стекне со име. Сега таа вложува во своето волшебно наследство за да го најде своето место во денешна Европа, стои во воведот на репортажата.

За неговите читатели да имаат мал преглед на убавините на Северна Македонија, месечникот GEO, преку видео запис и серија фотографии на својата интернет страница им нуди мало, но детално претставување на земјата.

Истовремено во месечното печатено издание, поместена е на 14 страници статијата на Жил Провост и фотографиите на Гијом Ербо.

Репортажата е повик до франкофонските читатели на овој угледен месечник да патуваат во Северна Македонија, започнувајќи „од бреговите на Охрид, каде има констелација од цркви и манастири, каде Византија е зад секоја врата, преку откривање на планините, кои ја прават земјата една од највисоките во Европа, барокниот кич и статуите во Скопје кои се во контраст со спокојните и убави пејсажи, посетата на Шарената џамија во Тетово, спомениците од нејзината 2400 годишна историја преполна со настани, мозаик на народи и вери, накратко концентрација на култури, се резимира во претставувањето на Северна Македонија во франкофонското издание на списанието GEO.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Култура

Вашите животи на сцена: Wonderland Theatre со повик до публиката да ги сподели нераскажаните приказни

Read more

Опожарената Пошта во Скопје меѓу седумте најзагрозени споменици во Европа во 2021

Read more

Грчките конзерватори со позитивни впечатоци по посетата на Курбиново, Хераклеја и Охрид

Read more

Соработка со Грција за конзервација и реставрација на византиското наследство

Read more
 

Вести

  • filter

Паркот на природата „Езерани“ плени со својата разновидност и убавина

Читај повеќе

Во ковид-центрите во земјава се лекуваат 1.699 пациенти

Читај повеќе

Србите од средина на април ќе можат во Грција, а од 14 мај и преку С. Македонија

Читај повеќе

МОН: Нови наставни програми за првачињата – основа и поттик за креативен пристап во наставата

Читај повеќе

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Читај повеќе

Град Скопје наскоро ќе почне со имплементација на проектот – брз автобуски превоз

Читај повеќе

Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки во Виена

Читај повеќе

Принцот Филип ќе биде погребан на 17 април

Читај повеќе

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници е во понеделник

Читај повеќе