КВАЛИФИКАЦИИ ЗА У19 ЕУРО 2020

Фудбалерите до 19 години побараа поддршка од трибините

Од утре Скопје е домаќин на квалификацискиот турнир за играчи до 19 години на кој покрај Македонија учествуваат и Босна и Херцеговина, Англија и Луксембург.

Македонската репрезентација до 19 години утре почнува новиот циклус квалификации, за пласман на младинското ЕУРО кое наредното лето ќе се игра во Северна Ирска. Се игра турнирски систем, по еден натпревар со секој противник, а домаќин на турнирот е токму нашиот главен град. По тој повод младите надежи побараа и поддршка од скопската публика со цел Македонија да се пласира во финалната фаза од квалификациите.

Утре со почеток во 13 часот на стадионот „Петар Милошевски“ во населбата Ново Лисиче, нашата репрезентација во првото коло ќе се пресмета со врсниците од Босна и Херцеговина.

„Одработивме добри подготовки, сите сме максимално спремни и со нетрпение го очекуваме првиот натпревар. Атмосферата меѓу нас е одлична, се надевам дека тоа ќе го пренесеме и на теренот против Босна и Херцеговина. Ќе биде тежок натпревар, противникот исто така ќе ја бара својата шанса, но со исполнување на задачите од стручниот штаб сметам дека имаме можност и квалитет за добар резултат“, изјави напаќачот Давид Тошевски за веб-страницата на ФФМ.

Во истото време, но на стадионот „Ѓорче Петров“, се среќаваат фаворитот Англија и аутсајдерот Луксембург. Првопласираните две репрезентации ќе продолаж во наредната фаза заедно со најдобрата третопласирана од сите 13 групи.

„Навистина ми е чест што сум дел од репрезентацијата, за фудбалери на наша возраст е многу значајно што добиваме шанса да ги покажеме квалитетите и на ова ниво. Нѐ очекува силен турнир со натпревари кои ќе бидат вистински предизвик. Сите во тимот сме позитивни со желба и мотив да направиме добар резултат. Утрешниот натпревар против Босна и Херцеговина е исклучително важен, но ние се подготвуваме добро, долго сме заедно и се надеваме дека ќе се прикажеме во најдобро светло. Ќе ја бараме победата, но и поддршката од љубителите на фудбалот на утрешниот меч“, рече Агон Елези, играч од средниот ред.

Селекторот Горан Станиќ за овие квалификациски натпревари ќе смета на следниве 20 фудбалери:

голмани:
Матеј Андов - Вардар
Кристијан Китановски - Вардар
Стефан Митрев - Арау, Швајцарија

одбрана:
Георгије Јанкулов - Железничар, Србија
Божидар Митревски - Силекс
Александар Ѓурковски - Вардар
Бојан Димовски - Вардар
Ване Тасевски - Нибијано&Валтидоне, Италија
Анџело Николовски - Кит-Го

средина:
Агон Елези - Скндербеу, Албанија
Јетон Даути - Ст. Гален, Швајцарија
Арби Воша - Македонија ЃП
Иван Николов - Академија Пандев
Влада Новевски - Војводина, Србија

напад:
Методи Максимов - Работнички
Давид Тошевски - Работнички
Едис Спахиу - Шкендија
Мухарем Сухејљ - Шкупи
Ерсан Хајдари - Арау, Швајцарија
Абдулвахит Мурати - Шкупи

Распоред:

13 ноември, 13.00 часот:

Стадион „Петар Милошевски“
Македонија - Босна и Херцеговина

Стадион „Ѓорче Петров“
Англија - Луксембург

16 ноември, 13.00 часот:

Стадион „Ѓорче Петров“
Босна и Херцеговина - Луксембург

Стадион „Петар Милошевски“
Англија - Македонија

19 ноември, 13.00 часот:

Стадион „Петар Милошевски“
Луксембург - Македонија

Стадион „Ѓорче Петров“
Босна и Херцеговина - Англија

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Фудбал

Пандев нема да игра викендов, одложен натпреварот со Торино

Read more

Клоп пред мечот со Арсенал: Не можеме да ги игнорираме околностите

Read more

Денеска сите очи вперени кон Женева: Жрепка за Лига на шампиони

Read more

Милер е најтрофејниот Германец во историјата на фудбалот

Read more

Спорт

Пандев нема да игра викендов, одложен натпреварот со Торино

Читај повеќе

Клоп пред мечот со Арсенал: Не можеме да ги игнорираме околностите

Читај повеќе

В недела ќе се трча 16. WizzAir скопски маратон

Читај повеќе

Денеска сите очи вперени кон Женева: Жрепка за Лига на шампиони

Читај повеќе

Милер е најтрофејниот Германец во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто системот на позајмици на Челси функционира?

Читај повеќе
  • play_arrow

Нокаут за Мајами, Лејкерс доминираа на паркетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн по осми пат го освои германскиот Суперкуп

Читај повеќе

Вимблдон ќе се одржи во 2021 година без гледачи

Читај повеќе