Герила акција против лажните вести: Отвори си ги очите, ако мижиш, ќе те лажат!

На повеќе локации низ Скопје анонимни активисти денеска поставија макети од мобилни телефони на чии екрани се претставени некои од најчесто употребуваните и најштетните дезинформации во пласирани во земјава.

Покрај секоја од лажните вести напишана е по една народна поговорка или адаптација на народна мудрост која укажува на штетноста, неморланоста и опасноста од манипулациите врз населението.

– АСНОМ е избришан од Уставот – Отвори си ги очите, ако мижиш, ќе те лажат!, наведено е на едната макета.

– Со договорот од Преспа станавме Северномакедонци – На лагата и се куси нозете, а долги опашките!, се порачува од друга.

– Путин ја ослободува Украина од фашизмот – Отвори си ги очите, ако мижиш, ќе те лажат!, гласи пораката на трета макета.

– Се градат кампови за Македонија да на населат стотици илјади мигранти – Проверувањето е мајка на знаењето, три пати провери еднаш сподели!, порачуваат авторите на герила акцијата.

– За само две недели ова ќе ви го промени животот – Што ќе кликнеш тоа ќе жнееш!, гласи пораката на една од макетите од акцијата.

Тагови
реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Свет

Москва го анализира предложениот мировен план на Италија

Read more

СЗО: Ширење на мајмунски сипаници во развиените земји веројатно по две рејв-забави во Шпанија и во Белгија

Read more

Како изгледаат руските „филтрациски“ кампови за Украинците во окупираните територии?

Read more

САД се подготвени за војна ако Кина го нападне Тајван

Read more
 

Вести

Казни за 82 возачи на мотоцикли, одземени 11 мотоцикли

Читај повеќе

На 27 мај Отворен ден за јавноста во Собранието

Читај повеќе

Ковачевски: Во моментов не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија

Читај повеќе

Москва го анализира предложениот мировен план на Италија

Читај повеќе

СЗО: Ширење на мајмунски сипаници во развиените земји веројатно по две рејв-забави во Шпанија и во Белгија

Читај повеќе

Спасувачка ЗОО акција во Дебар Маало

Читај повеќе

Поскапуваат бензините, дизелот поевтинува

Читај повеќе

Вкупно 508 активни ковид случаи во целата земја

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаат руските „филтрациски“ кампови за Украинците во окупираните територии?

Читај повеќе