Голем шумски пожар во близина на Атина

Атина, 5 септември 2019 (МИА) – Од копно и воздух, со 138 пожарникари, 44 возила, четири авиони и пет хеликоптери, противпожарната служба се обидува да го изгаси големиот шумски пожар што изби кусо по 2 часот по полноќ во приморското предградие Неа Макри во источниот дел на регионот Атика, jави дописничката на МИА од Атина.

Пожарот рано утрово е со намален интензитет, но сè уште да биде ставен по контрола, а не претставува опасност за жителите на населбата, иако на почетокот беше во близина на домови, по што подоцна го промени правецот.

Од грчката полиција соопштуваат дека неколку улици, поради пожарот, се затворени за сообраќај на возила.

Според грчката новинска агенција АНА-МПА, министерот за внатрешни работи на Грција, Такис Теодорикакос е во Неа Макри и рекол дека постои огромна мобилизација на сите и смета дека е избегнато најлошото.

Генералниот секретар за цивилна заштита на Грција, Никос Хардаљас, за АНА-МПА истакнал дека ова е седми пожар во областа во изминатите девет дена.

Постојат сомнежи дека пожарот бил подметнат.

-Постојат знаци дека пожарот е подметнат, а жителите обвинуваат за чудни потези на некои луѓе, вели префектот на областа Атика, Јоргос Патулис за АНА-МПА и додава дека пожарите не се случајни. 

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Read more

Регион

Словенија распореди уште илјада полицајци на границата со Хрватска поради мигрантите

Read more

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на COVID-19

Read more

12 патници со коронавирус во авион од Доха за Атина, во карантин 91 лице

Read more

Во Црна Гора исполнети условите за прогласување крај на епидемијата

Read more

Вести

Според нова обдукција Флојд починал од срцев удар, а имал и COVID-19

Читај повеќе

Променливо време за претстојниот празничен викенд

Читај повеќе

Европски суд за човекови права: Љубе Бошкоски немал правично судење

Читај повеќе

Двајца вработени во ДЗС повредени при експлозија на противградна ракета

Читај повеќе

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Читај повеќе

Издадени 435 решенија за изолација и 75 за самоизолација во текот на изминатото деноноќие

Читај повеќе

Протокол за работни места: Редовно миење и дезинфицирање и физичко растојание меѓу вработените

Читај повеќе

Предложени парични казни за 17 лица во Скопје

Читај повеќе

Во еден ден починаа повеќе од 1.000 луѓе од COVID-19 во Мексико

Читај повеќе