Големот тест покажа – Кои се најдобри зимски гуми за сезоната 2019/20?

Како возачи, во периодот од 15 ноември до 15 март задолжително треба да поседувате пропишана зимска опрема. Дотогаш имаме еден месец, а купувањето зимски гуми не е едноставен, ни евтин потфат.

Токму затоа, порталот Auto Express направи тестирања и ги издвои најдобрите зимски гуми за претстојната сезона.

Беа тестирани десет зимски гуми од исто толку различни производители, во димензии 225/45 R17:

* Nokian WR Snowproof

* Vredestein Wintrac Pro

* Hankook i*cept RS2

* Michelin Alpin 6

* Continental WinterContact TS 860

* Toyo Snowprox S954

* Dunlop Winter Sport 5

* Pirelli Winter Sottozero 3

* Falken Eurowinter HS01

* Goodyear UltraGrip Performance+

Секоја од гумите беше тестирана според овие критериуми:

Кочење на снег

Влечење на снег

Кружење на снег

Управување на снег

Аквапланинг на прав пат

Аквапланинг во кривина

Кочење на влажна подлога

Кружење на влажна подлога

Кочење на сува подлога

Управување на сува подлога

Бучава во кабината

Отпор на триење

Цена

Однесувањето на гумите на снег и мраз беше тестирано на стазата „Бел пекол“ во Увала, Финска, во сопственост на компанијата Nokian.

Тестирањето на влажна и сува подлога беше извршено на стаза во Папенбург, Германија која претстваува смалена реплика на Хокенхајм.

Во конечната листа, првите пет гуми ги делат нијанси, при што Vredstein и Falken ја делат петтата позиција.

Dunlop оствари генерално добри резултати, но не се најде на победничкиот престол.

Michelin заврши на трето место зад ланскиот победник Continental, додека титулата најдобра зимска гума за сезоната 2019/2020 ја доби Goodyear UltraGrip Performance+.

Goodyear оствари импресивни резултати на тестовите и се очекува со тоа да го привлече интересот на возачите на кои безбедноста им е приоритет при возење во зимски услови.

Continental можеби ја изгуби „круната“, но сепак нуди врвна зимска гума, додека Michelin се покажа исклучително помоќна во влажни услови на патот, што се позастапени во текот на зимата во поголемиот дел на Европа отколку снег и мраз.

Адутот на Dunlop е ниското ниво на бучава, додека Vredstein остана во средината на табелата поради послабите резултати на снег и помалата економичност.

Nokian се истакнува со привлечната цена, но нема најдобро избалансирани перформанси, додека Pirelli и покрај стабилноста во зимски услови, мора да развие посовремена гума бидејќи Winter Sottozero 3 на пазарот е од 2013 година.

На дното се гумите Hankook кои исто така целат на добра изведба на дожд, а не на снег, а последен на тестот е брендот Toyo, кој сепак постепено бележи напредок.

реклама

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Read more

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Read more

Авто новости

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе