Град во кој не може да умрете

Освен што ја носи титулата за најнаселен и најсеверен град во светот, норвешкиот град Лонјербиен кој се наоѓа на островот Свалбард има уште една невообичаена карактеристика.

Имено, во овој град никој не умрел веќе 69 години затоа што умирањето е забрането со закон.

Иако можеби цел живот живеете таму, пренесува IFL Science, ако ви се случи да се разболите, тогаш мора да го напуштите овој остров и смртта да ја дочекате на некое друго место. Ако нешто ви се случи одеднаш, тогаш вашето тело ќе биде однесено од островот и нема да бидете погребани таму.

Звучи како бизарен закон, но сепак е превенција за заштита. Во далечната 1950 година откриено е дека телата закопани на градските гробишта не се распаѓаат затоа што почвата е постојано смрзната, а како резултат на тоа вирусите од телата можат да бидат извор на зарази.

Иако ова звучи како сценарио од хорор филм, тоа се случи на Сибир каде се појави епидемија на антракс во 2016. година.

На овој остров живеат 2.144 жители. Владее арктичка клима со летни температури од 3 до 7 степени, а во зима до -13 до -20. Поларната ноќ трае 111 дена.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Чек дис аут

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Read more

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Read more

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе
  • play_arrow

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Читај повеќе

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе