ДАВОС 2020

Грета против Трамп: Давос стана бојно поле на зборови

На Форумот во Давос, Швајцарија главна тема е климатската криза, а по тоа прашање има двајца гласни, но спротиставени говорници.

Младата активистка Грета Тунберг во нејзиниот говор пред публиката во Давос нагласи три главни барања:

  • Компаниите, банките, институциите и владите да престанат веднаш со инвестирање во експлоатирање на фосилни горива
  • Веднаш да престанат со работа сите наоѓалишта за екстракција на фосилни горива
  • Веднаш да се прекине употребата на фосилни горива.

„Не сакаме ова да се се случи во 2050, во 2030, па ни во 2021, сакаме тоа да се случи сега“, категорична беше Тунберг.

„Можеби си мислите дека сме наивни, ама ако не го направите тоа, ќе мора да им објасните на вашите деца зошто сте се откажале од целите зацртани со Парискиот климатски договор и свесно сте создале климатска криза“, рече таа во нејзиното обраќање.

„Нашата куќа уште гори. Вашата инертност го разгорува пламенот од час во час. Бараме од вас да преземете мерки ако си ги сакате децата повеќе од сѐ“, моќно заврши Грета.

Американскиот претседател Доналд Трамп исто така се обрати пред присутните на форумот во Давос и веднаш почна со фалби за тоа колку добро ѝ оди на Америка.

„Со гордост можам да кажам дека САД се среде економски бум каков што светот не видел досега. Америка цвета, напредува и победува како никогаш досега“, рече тој, наведувајќи ги како примери договорите што ги потпиша, како тој со Кина.

Откако ја испофали Америка, Трамп даде и коментар за климатските промени што несомнено беше упатен кон Грета:

„Мора да ги одбиеме овие неуморни претскажувачи на пропаста. Сега не е време да бидеме песимистични. Сега е време за оптимизам“, рече Трамп, но не заборави да каже дека „многу се грижи за животната средина“.

реклама

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Ова е најомилениот филмски лик на сите времиња

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Свет

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Read more

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Read more

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Read more

Вести

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа некаде да бегам

Читај повеќе

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

Читај повеќе

Шест починати и 140 нови случаи на коронавирус од 1.397 тестирања

Читај повеќе

Едно лице загина во тешка сообраќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вака ќе изгледаат во пракса протоколите за присуство во училиште

Читај повеќе

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Читај повеќе

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Читај повеќе

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Читај повеќе