Идеја за ручек: Пикантни шницли со зеленчук

Предлог што да подготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

Свински шницли

50 г сланина

3 чешниња лук

Зеленчук(пиперка, кромид, праз, морков, домати) по избор

Сол и бибер

Зачини по избор

Луто пиперче

Неколку лажици кисела павлака или кајмак

Начин на подготовка:

Посолете и зачинете ги шницлите. Исечете го зеленчукот на кругови или ленти, по желба. Во тава ставете зеленчук, посолете, додајте зачин по избор и луто пиперче. Измешајте, па наредете ги шницлите.

Врз шницлите ставете тенки парчиња сланина. Замотајте со алуминиумска фолија и ставете го јадењето да се пече околу 30 минути.

Не треба да ставате масло или вода во тавата.

Извадете ги шницлите од рерна, прелијте кисела павлака или кајмак со ситно исечкан лук и вратете во рерна уште 10 минути.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Read more

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Read more

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Read more

Чоколадни палачинки со овошен фил

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе