Илјадници Бразилци на улица, Болсонаро во дрес го вееше израелското знаме

Десетици илјади приврзаници на поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро вчера излегоа на улиците на Саун Пауло во знак на протест против кривичната истрага против поранешниот десничарски претседател.

Новинскиот портал G1 објави дека приврзаниците на Болсонаро марширале по Авенида Паулиста протестирајќи против истрагата за наводната вмешаност на Болсонаро во обидот за државен удар по неговиот изборен пораз во 2022 година.

Демонстрантите носеа израелски знамиња во пркос на актуелниот претседател, кој привлече критики дома поради споредувањето на израелската воена офанзива во Газа со холокаустот.

Болсонаро беше поразен од левичарскиот политичар Луис Инасио Лула да Силва во вториот круг од претседателските избори во октомври 2022 година и, наводно, бил вклучен во плановите за соборување на владата по изборната победа на Лула.

Болсонаро одби да даде изјава за време на неговото последно сослушување во федералната полиција.

„Барам смирување за да може минатото да се избрише. Мораме да најдеме начин да живееме во мир“, рече поранешниот воен офицер Болсонаро, кој исто така вееше израелско знаме и беше облечен во бразилски фудбалски дрес.

URL
Поддржувачите на Болсонаро упаднаа во институциите минатата година

Тој повика на амнестија за неговите приврзаници, од кои некои беа осудени на долги затворски казни за напад на владиниот кварт по изборите.

На 8 јануари 2023 година, една недела откако Лула положи заклетва, приврзаниците на Болсонаро кои одбија да ја признаат неговата победа упаднаа во Конгресот, седиштето на владата и Врховниот суд во Бразилија, предизвикувајќи значителна штета.

Тие ја отфрлија неговата изборна победа и ја повикаа армијата да го собори.

Болсонаро, кој не го призна поразот, отиде во САД пред да му ја предаде власта на Лула. Нападот врз зградите на бразилската влада е бразилска верзија на нападот врз американскиот Капитол од страна на поддржувачите на поранешниот американски претседател Доналд Трамп на 6 јануари 2021 година, откако тој ги загуби изборите од демократот Џо Бајден.

Врховниот суд започна истрага против Болсонаро поради сомневање дека ги организирал немирите, што тој го негира. Изборната комисија на Бразил му забрани да се кандидира за изборна функција на осум години поради злоупотреба на моќта и медиумите пред изборите во 2022 година.

реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Свет

Трамп има план за крај на војната во Украина

Read more

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Read more

Пропагандистот на Путин ја нарече Србија „последна к*рва“

Read more

Макрон: Ако победи екстремната десница на изборите, ќе има граѓанска војна во Франција

Read more
 

Вести

Трамп има план за крај на војната во Украина

Читај повеќе
  • play_arrow

Се преврте рингишпил во БиХ: Има повредени деца, родителите ги извлекувале со голи раце

Читај повеќе

Бугарски политичар: Опасна е насоката во која политичкото раководство ја турка Северна Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Пропагандистот на Путин ја нарече Србија „последна к*рва“

Читај повеќе

Макрон: Ако победи екстремната десница на изборите, ќе има граѓанска војна во Франција

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени првите снимки со Џулијан Асанж на слобода

Читај повеќе

Руски воен брод изведе вежби во Атлантскиот Океан

Читај повеќе

Градската библиотека во Скопје ќе ја промовира „Антологија на иднината“

Читај повеќе